Dziennik Gazeta Prawna podaje, że ministerstwo klimatu i środowiska miało zatrzymać mały atom Orlenu i Synthosa, jednak ostatecznie zmieniło zdanie. Donald Tusk zapowiedział w expose nowego rządu przyjrzenie się tej sprawie, a spółki domagają się ujawnienia opinii służb.
Decyzje zasadnicze dla 6 inwestycji Orlen Synthos Green Energy w małe reaktory jądrowe zostały wydane przez ministrę klimatu i środowiska Annę Łukaszewską-Trzeciakowską wbrew stanowisku jej własnego resortu – wynika z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej.
„Departament Energii Jądrowej zdecydowanie rekomenduje wydanie decyzji o odmowie wydania decyzji zasadniczej dla spółki BWRX-300 Dąbrowa Górnicza sp. z o.o.” – głosi projekt decyzji, który widziała DGP, zaakceptowany przez zastępcę ministra i pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego.
– Orlen Synthos Green Energy prowadzi w pełni transparentnie proces wdrażania technologii małych reaktorów jądrowych BWRX-300 na potrzeby polskiego przemysłu, energetyki i ciepłownictwa. Od początku tego projektu współpracowaliśmy z organami Państwa i zawsze byliśmy gotowi do udostępnienia wszystkich niezbędnych informacji dotyczących działań prowadzonych przez spółkę – deklaruje OSGE. Odnosi się także do doniesień Polityki o negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie atomu Synthosa i Orlenu. – Zwracamy uwagę na fakt, że w demokratycznym państwie prawa jakim jest Polska, każdy obywatel i firma powinni mieć możliwość komentowania i ustosunkowywania się do decyzji podejmowanych przez organy władzy, w tym ABW. W związku z zaistniałą obecnie sytuacją ponawiamy wniosek o upublicznienie pełnej opinii ABW.
Donald Tusk poinformował w expose, że jego nowy rząd przyjrzy się projektowi małego atomu OSGE. Zakłada on budowę kilku reaktorów BWRX-300 w technologii amerykańskiego GE Hitachi z pierwszym nawet w tej dekadzie. Decyzja zasadnicza przyznana przez ustępujący rząd jest sygnałem poparcia politycznego.
Dziennik Gazeta Prawna / Wojciech Jakóbik