Rząd Tuska powoła zespół ds. reaktorów jądrowych Orlenu

8 grudnia 2023, 12:00 Alert

Dzisiaj odbyło się spotkanie Donalda Tuska, kandydata na premiera koalicji opozycyjnej, i potencjalnych ministrów jego rządu. Tusk zadeklarował powołanie komisji w sprawie naglących problemów, m.in. SMR-ów Orlenu.

Donald Tusk. Źródło Flickr
Donald Tusk. Źródło: Flickr

Polska Agencja Prasowa (PAP) podaje, że dzisiaj miało miejsce spotkanie Donalda Tuska z potencjalnymi ministrami koalicji Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Nowej Lewicy. Potencjalny nowy premier powiedział, że podczas dzisiejszej narady przedstawił oczekiwania w stosunku do kandydatów na ministrów. Tematem były „gigantyczne wydatki, na jakie zdecydował się PiS w tych tygodniach i dniach po wyborach” cytuje PAP.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej rząd Tuska, w przypadku powołania stworzy zespoły do rozwiązywania konkretnych problemów. Jako jeden z najpilniejszych tematów wskazano decyzje w sprawie małych elektrowni atomowych (SMR) Orlenu.

– Mówię o bezprecedensowej i rujnującej dla państwa wymianie ciosów pomiędzy Orlenem i spółką utworzoną przez Orlen i prywatnego polskiego biznesmena. Ta spółka ma budować tzw. małe elektrownie atomowe, tzw. SMR-y. Rząd Mateusza Morawieckiego podjął niespodziewanie decyzję wbrew opinii ABW – przekazuje słowa polityka agencja.

Wczoraj, siódmego grudnia, resort klimatu wydał decyzję zasadniczą w sprawie SMR-ów mających powstać z inicjatywy Orlenu. Mowa o powstaniu mały reaktorów w sześciu lokalizacjach: Włocławku, Stawach Monowskich, Stalowej Woli, Ostrołęce, Nowej Hucie i Dąbrowie Górniczej. Obecny rząd, w najbliższym czasie, ma być obiektem głosowania w sprawie udzielenia mu wotum zaufania

Według tygodnika Polityka Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała negatywną opinię w sprawie budowy SMRów. Szczegóły są niejawne ze względów bezpieczeństwa. Do decyzji kontrwywiadu odniósł się Orlen Synthos Green Energy. Zadeklarował, że spółka będzie domagała się odtajnienia opinii służby.

– Biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcje medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW, uważamy, że działania te maja na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ – czytamy w komunikacie spółki.

Polska Agencja Prasowa / Orlen Synthos Green Energy / Marcin Karwowski

Orlen i Synthos wzywają służby do odsłonięcia kart w sprawie małego atomu