Obwarzanek krakowski zbyt wolno usuwa kopciuchy. Która gmina jest liderem? (INFOGRAFIKA)

2 czerwca 2021, 07:00 Alert
Wymiana kotłów w obwarzanku 2020-2

Do wejścia w życie małopolskiej uchwały antysmogowej pozostało 579 dni. W gminach obwarzanka krakowskiego wciąż w użyciu są 23 tysiące pozaklasowych kotłów opalanych węglem i drewnem. W zeszłym roku doszło do usunięcia zaledwie 2412 sztuk. W takim tempie wdrożenie uchwały antysmogowej zajmie dziesięć lat. Polski Alarm Smogowy publikuje ranking pokazujący jak radzą sobie poszczególne podkrakowskie gminy w wymianie kopciuchów.

W zeszłym tygodniu Polski Alarm Smogowy (PAS) przystąpił do inicjatywy 600 dni dla czystego powietrza. To wspólna inicjatywa PAS, władz Krakowa oraz czternastu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska. – W ramach tej inicjatywy zobowiązaliśmy się do prezentowania raz na kwartał postępów w walce ze smogiem w gminach obwarzanka krakowskiego – mówi Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego. Dziś Polski Alarm Smogowy prezentuje pierwszy, startowy, ranking obrazujący stan walki ze smogiem w gminach sąsiadujących z Krakowem. – Jedno jest pewne, wymiana pozaklasowych kotłów idzie zbyt wolno. W takim tempie wdrożenie uchwały antysmogowej zajmie 10 lat, a zostało nam niecałe dwa lata. – mówi Andrzej Guła.

 

Kto jest liderem wymiany kopciuchów?

Spośród czternastu gmin obwarzanka krakowskiego najlepiej w walce ze smogiem w 2020 roku radziły sobie Kocmyrzów-Luborzyca oraz Skawina. W tych dwóch gminach zniknęło 34 procent kopciuchów usuniętych w metropolii krakowskiej, czyli odpowiednio 419 i 413 sztuk.


Najsłabiej wymiana kotłów idzie w Michałowicach, w których w 2020 zniknęły 72 kopciuchy i Biskupicach – 73. Mimo, iż od dawna sygnalizowana jest konieczność inwentaryzacji domowych palenisk to jedynie w pięciu gminach stopień inwentaryzacji przekracza 90 procent (Skawina – 100 procent,  Igołomia-Wawrzeńczyce – 99 procent, Michałowice – 97 procent, Kocmyrzów-Luborzyca – 96 procent, Zabierzów – 96 procent). Niski odsetek wymiany jest notowany w Mogilanach. Doszło tam do inwentaryzacji 39 procent źródeł ciepła i wymiany 95 kotłów. Dane dotyczące postępów wymiany kopciuchów oraz liczbie dni do wejścia w życie uchwały antysmogowej można znaleźć na stronie www.licznikkopciuchow.pl.

Polski Alarm Smogowy/Bartłomiej Sawicki