Kanadyjczycy uznali, że decyzja środowiskowa w sprawie dużej elektrowni jądrowej w Darlington ma także zastosowanie do projektu małego atomu, na który liczą polskie Orlen oraz Synthos. Ten precedens może mieć znaczenie dla Polski.
Kanadyjska Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego uznała, że decyzja środowiskowa wydana na reaktory dużej skali w Darlington może mieć także zastosowanie do pierwszego na świecie reaktora BWRX-300, zwanego małym reaktorem modularnym SMR.
Ontario Power Generation z Kanady chce wybudować pierwszy reaktor BWRX-300 na świecie a partnerem przy tej technologii w Polsce jest Orlen Synthos Green Energy. Polacy deklarowali zainteresowanie budową takich reaktorów w Stawach Monowskich oraz innych lokalizacjach jeszcze w tej dekadzie. Precedens z Kanady może ułatwić ścieżkę pozwoleniową polskiego projektu wymagającego jeszcze szeregu decyzji administracyjnych w Polsce.
– Kanadyjski dozór jądrowy potwierdził, że wybrana technologia reaktora nie różni się zasadniczo od technologii reaktorów ocenianych w ocenie oddziaływania na środowisko dla tego terenu. W efekcie nie jest wymagana nowa ocena oddziaływania na środowisko – czytamy w materiale OSGE.
– To kamień milowy i bardzo pozytywne wydarzenie. CNSC uznała, że istniejąca ocena oddziaływania na środowisko dla nowego projektu jądrowego OPG w Darlington ma zastosowanie do czterech bloków GE-Hitachi BWRX-300, ponieważ technologia ta nie różni się zasadniczo od technologii reaktorów ocenionych w pierwotnej ocenie oddziaływania na środowisko – mówi Rumina Velshi, strategiczny doradca Zarządu OSGE, w latach 2018-2023 przewodnicząca CNSC. – Jestem przekonana, że przed wydaniem końcowej decyzji, CNSC dokładnie przeanalizuje cały zakres otrzymanych dokumentów. Następnym krokiem jest publiczne wysłuchanie w sprawie procedowanego przez CNSC wniosku o pozwolenie na budowę. Warto jednak podkreślić, że licencjonowanie pierwszego na świecie reaktora BWRX-300, który powstanie w Darlington na przedmieściach Toronto, przebiega zgodnie z harmonogramem” – dodaje Rumina Velshi.
OSGE / Wojciech Jakóbik