Manteufel: Pomimo porozumienia w Mińsku nowe sankcje dla Rosji i broń dla Ukrainy mogą być niezbędne

13 lutego 2015, 11:04 Bezpieczeństwo

Po długich dyplomatycznych negocjacjach rosyjski prezydent Putin ogłosił w Mińsku osiągnięcie porozumienia ws. zawieszenie broni. A mimo to, są powody do sceptycyzmu – twierdzi Ingo Mannteufel z Deutsche Welle.

– Przy całej ostrożności w obliczu tak skąpych informacji o szczegółach porozumienia, są powody do głębokiego sceptycyzmu co do tego, czy wyznaczone teraz na 15 lutego zawieszenie broni rzeczywiście zostanie dotrzymane. Gdyż w końcu każde porozumienie ws. rozejmu tylko wtedy ma widoki na powodzenie, jeśli możliwe będzie dostateczne monitorowanie przez niezależnych obserwatorów strefy zdemilitaryzowanej między stronami konfliktu. W innym wypadku duże jest prawdopodobieństwo, że walki zbrojne rozgorzeją znowu – ocenia Niemiec.

– Można się spodziewać, że prezydent Francji Hollande i niemiecka kanclerz Merkel podzielą się swoimi wrażeniami z nocnych negocjacji z Putinem i Poroszenką z innymi europejskimi przywódcami państw i rządów na unijnym szczycie w Brukseli. Jeśli okaże się, że sceptycyzm był uzasadniony, bo także po Mińsku II nie zostanie powstrzymany przelew krwi, nie jest wykluczone, że pomimo długich negocjacji trzeba będzie podjąć na nowo dyskusję na temat wymierzenia kolejnych sankcji wobec Rosji i dostaw broni na Ukrainę – kończy publicysta.

Źródło: Deutsche Welle