MAP chce rozmów o umowie społecznej z sektorem węgla brunatnego

31 maja 2021, 06:30 Alert

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) chce rozpocząć w przyszłym tygodniu negocjacje dotyczące umów społecznych dla energetyki i sektora węgla brunatnego, powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w rozmowie z ISBNews.

Zwałowarka (węgiel brunatny) na terenie Farmy Wiatrowej Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Zwałowarka (węgiel brunatny) na terenie Farmy Wiatrowej Przykona, Energa, Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Umowa społeczna dla sektora węgla brunatnego

– Chciałbym, aby już w przyszłym tygodniu mogły się rozpocząć negocjacje dotyczące energetyki i górnictwa węgla kamiennego i wypracowania umów społecznych dla tych dwóch branż – powiedział Soboń. Resort aktywów państwowych przygotował już wstępny projekt zakładający oddzielenie do osobnego podmiotu konwencjonalnych aktywów energetycznych i kopalnie węgla brunatnego. – Dziś rozpoczynamy konsultacje tego programu i mogę zapewnić, że strona społeczna energetyki i górnictwa węgla kamiennego będzie miała we mnie partnera. Chcemy to tak prowadzić, aby podpisać analogiczne porozumienie do tego podpisanego dziś, także dla sektora energetyki i górnictwa węgla brunatnego – powiedział Soboń podczas konferencji prasowej po podpisaniu umowy.

Wiceminister zadeklarował, że negocjacje będą prowadzone w zgodzie ze stroną społeczną. – Zawsze jesteśmy gotowi uruchomić pomoc publiczną, aby transformacja była sprawiedliwa, dlatego musi uwzględniać uzgodnienia społeczne, być rozłożona w czasie i gwarantować rozwój po okresie gdy przemysł wydobywczy zakończy swoją działalność – dodał minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

ISBNews/Michał Perzyński

Umowa społeczna o końcu wydobycia węgla w 2049 roku została podpisana