icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

MAP powołuje komisję ds. reformy nadzoru właścicielskiego

Na mocy zarządzenia ministra aktywów państwowych Jacka Sasina powołana została komisja ds. reformy nadzoru właścicielskiego. – Chcemy aby nowe prawo przyciągało zagranicznych inwestorów – powiedział wiceminister Janusz Kowalski.

Powołanie Komisji

Rekomendacje dotyczą wprowadzenia prawa koncernowego, nowelizacji przepisów przekazywania przez spółki kapitałowe informacji wspólnikom i akcjonariuszom, kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków w zakresie ich uprawnień i obowiązków, a także wypracowanie innych rekomendacji w zakresie prawa handlowego.

Jacek Sasin powiedział, że konieczne jest nowe spojrzenie na spółki na prawo i przepisy. Pozwoli to zobaczyć ma ile kodeks spółek handlowych pasuje do dzisiejszych realiów. – Stąd nasza decyzja o powołaniu komisji, co pokaże, jakie należy wdrożyć zmiany. Na barkach wiceministra Janusza Kowalskiego będzie spoczywać praca tej komisji, formalnie szefem będę ja – powiedział.

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski podkreślił, że w zakresie zmian i prac komisji to będą one dotyczyć prawa handlowego, koncernowego. Dlatego też w skład komisji będzie wchodził przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości. – Chcemy aby nowe prawo przyciągało zagranicznych inwestorów. Komisja będzie składać się z zespołów, które będą zajmować się prawem kodeksu spółek handlowych, kompetencji rad nadzorczych. W tym zakresie propozycje pojawiają się pierwszej połowie tego roku. Kolejny zespół zajmie się innymi zmianami, takimi jak prawo cywilne. Zespoły mają za zadanie przedstawić projekty zmian prawa i ustaw – powiedział Kowalski. Podkreślił, że zespół jest otwarty na innych ekspertów.Rekomendacje komisji będą dotyczyć prawa nie tylko spółek skarbu państwa, ale także firm prywatnych.

Powołana w tym celu Komisja pierwsze projekty ustaw ma przedstawić jeszcze w pierwszym półroczu 2020 roku. Kompleksowa nowelizacja dotycząca prawa koncernowego ma być gotowa w 2021 roku.

Skład Komisji 

Na czele Komisji do spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego stoją:

Przewodniczący – Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin
Wiceprzewodniczący – Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa Janusz Kowalski.

Skład Komisji:

Przewodniczący – Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych;
Wiceprzewodniczący – Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa;

Członkowie:

– dr Agnieszka Gołaszewska – doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, Zastępca Dyrektora Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zajmuje się procesem legislacyjnym w zakresie prawa gospodarczego i prawa europejskiego, odpowiadała m.in. za implementację dyrektywy 2016/943 dotyczącej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa oraz niejawnego know-how, brała udział w pracach legislacyjnych w celu powołania sądów własności intelektualnej. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa autorskiego i postępowania cywilnego,

– dr hab. Mirosław Pawełczyk – profesor uczelni w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Śląskiego, radca prawny, sędzia Sądu Giełdowego, Arbiter w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego, sędzia Sądu Polubownego przy Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Zasiadał w Radach Nadzorczych m.in. spółek z udziałem Skarbu Państwa. Autor ponad 160 publikacji naukowych z zakresu prawa gospodarczego, prawa konkurencji, czy prawa rynku kapitałowego. Jako członek Zespołu Ekspertów opracowywał projekt Konstytucji Biznesu,

– dr hab. Piotr Pinior – profesor uczelni Uniwersytetu Śląskiego, na którym pełni funkcję Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych, Prodziekana ds. Badań Naukowych i Kierownika zespołu badawczego. Autor ponad stu publikacji krajowych i zagranicznych z zakresu prawa handlowego i gospodarczego, m.in. „Nadzór wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością”; specjalista z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego oraz europejskiego prawa spółek,

– prof. dr hab. Michał Romanowski – profesor zwyczajny, Kierownik Pracowni Prawa Rynku Kapitałowego Uniwersytetu Warszawskiego; radca prawny, adwokat. W latach 2006-2015 był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Współautor zmian w Kodeksie Cywilnym i Kodeksie Spółek Handlowych, autor licznych opinii legislacyjnych dla polskiego rządu i Sejmu oraz ponad 140 publikacji z zakresu prawa cywilnego i handlowego. Pełni funkcję Partnera Zarządzającego w Kancelarii Romanowski i Wspólnicy,

– prof. dr hab. Andrzej Szumański – profesor zwyczajny, Kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat. Współautor projektu ustawy z 2000 roku Kodeks Spółek Handlowych, autor ustawy z 1999 roku o umowach offsetowych. Arbiter i członek Rady arbitrażowej w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Prezes Sądu Giełdowego przy Giełdzie Papierów Wartościowych. Uczestniczył w wielu projektach restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych, zasiadał w licznych Radach Nadzorczych, jest autorem podręczników i komentarzy z zakresu prawa spółek i prawa papierów wartościowych. W latach 2005-2013 uczestniczył w pracach UNCITRAL nad przygotowaniem Regulaminu Arbitrażowego oraz Transparency Rules w arbitrażu inwestycyjnym.

Koordynator Merytoryczny prac Zespołów eksperckich – dr Radosław L. Kwaśnicki – doktor nauk prawnych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz programów AMP (IESE Business School) i Value Creation Through Effective Boards (Harvard Business School – Executive Education/IESE Business School). Radca prawny, Partner Zarządzający w Kancelarii RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy. Zasiadał w radach nadzorczych wielu spółek, w tym spółek publicznych (m.in. PKN ORLEN S.A., ARP S.A., PKP S.A.). Uczestnik prac legislacyjnych i strategicznych związanych z rozwojem prawa gospodarczego, autor podręczników oraz ponad 500 publikacji dotyczących prawa gospodarczego.

Sekretarze:
– Filip Ostrowski, Dyrektor Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, Ministerstwo Aktywów Państwowych,
– Izabela Wojtyczka, Zastępca Dyrektora Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, Ministerstwo Aktywów Państwowych

Zadaniem Komisji jest wypracowanie propozycji reformy przepisów prawa w zakresie nadzoru właścicielskiego, a w szczególności przedstawienie rekomendacji w zakresie:

  • wprowadzenia prawa koncernowego,
  • przekazywania przez spółki kapitałowe dotyczących ich informacji wspólnikom lub akcjonariuszom tych spółek,
  • kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków, ze szczególnym uwzględnieniem uprawnień i obowiązków oraz roli rad nadzorczych spółek dominujących,
  • wypracowanie innych rekomendacji w zakresie reformy prawa handlowego.

W celu wsparcia działań Komisji powołano następujące zespoły eksperckie:

  • Zespół ekspercki ds. reformy prawa handlowego – jego zadaniem jest wypracowanie propozycji reformy instrumentów z obszaru nadzoru właścicielskiego i poprawy efektywności funkcjonowania spółek w zakresie innym niż powierzone pozostałym Zespołom eksperckim, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji spółek z udziałem Skarbu Państwa.
  • Zespół ekspercki ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych – jego zadaniem jest wypracowanie rekomendacji w zakresie rozszerzenia zakresu uprawnień i obowiązków rad nadzorczych oraz ich członków, w tym w szczególności w zakresie roli rad nadzorczych spółek dominujących w obszarze nadzoru nad majątkiem grupy kapitałowej.
  • Zespół ekspercki ds. reformy obowiązków informacyjnych spółek kapitałowych – jego zadaniem jest wypracowanie zasad przekazywania przez spółki kapitałowe dotyczących ich informacji wspólnikom lub akcjonariuszom tych spółek, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji wspólników i akcjonariuszy większościowych oraz spółek kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa i ich relacji z podmiotami uprawnionymi do wykonywania praw z udziałów lub akcji należących do Skarbu Państwa.
  • Zespół ekspercki ds. prawa koncernowego – jego zadaniem jest wypracowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie prawa koncernowego. Przedmiotem regulacji będzie określenie zasad funkcjonowania koncernów umownych oraz faktycznych.
  • Zespół konsultacyjny – jego zadaniem jest pozyskiwanie informacji o potrzebach oraz doświadczeniach interesariuszy prac zespołu w zakresie nadzoru właścicielskiego oraz w zakresie zadań powierzonych pozostałym Zespołom eksperckim.

Komisja zajmie się także konsolidacją energetyki 

Pytany o konsolidacje w energetyce powiedział, że komisja będzie się nią zajmować. Musimy odpowiedzieć na pytanie, czy powinny nadal działać osobno czy więcej korzyści nie byłoby po konsolidacji. Spółki stoją w obliczu zmian na rynkach międzynarodowych. – Moim zdaniem kierunki konsolidacji to dobry ruch, dzięki zwiększeniu budżetów można wychodzić z ekspansją poza granice kraju – powiedział. Jako przykład podał proces przejęcia Energi przez Orlen.

– To jest pytanie, przed którym stoimy. Czy korzystna dla gospodarki byłaby konsolidacja spółek energetycznych? Dzisiaj mamy cztery główne spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa. W stosunku do jednej z nich, czyli Energi, zostało ogłoszone wezwanie przez PKN Orlen. W przypadku pozostałych trzech spółek musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy one powinny funkcjonować w dotychczasowej strukturze, czy jednak działania konsolidacyjne byłyby uzasadnione i przyniosłyby dobre efekty dla gospodarki – powiedział Jacek Sasin.

Dodał, że także sektor energetyczny, w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i stojącymi za nią wyzwaniami, muszą na nie skutecznie odpowiedzieć. -Co do samego pomysłu konsolidowania spółek Skarbu Państwa to wielokrotnie deklarowałem przekonanie, że jest to kierunek właściwy, aby utworzyć duże podmioty. Po skonsolidowaniu budżetów inwestycyjnych byłyby w stanie nie tylko dokonywać większych inwestycji, ale i dużo skuteczniej rywalizować z innymi podmiotami działającymi w danych branżach, w tym również z podmiotami zagranicznymi, które działają na polskim rynku – powiedział wicepremier. Dodał, że takie duże spółki mogłyby wychodzić poza Polskę i podejmować rywalizację również na rynkach innych krajów.

 

Bartłomiej Sawicki

Minister aktywów państwowych powołał Komisję ds. reformy nadzoru właścicielskiego

 

Na mocy zarządzenia ministra aktywów państwowych Jacka Sasina powołana została komisja ds. reformy nadzoru właścicielskiego. – Chcemy aby nowe prawo przyciągało zagranicznych inwestorów – powiedział wiceminister Janusz Kowalski.

Powołanie Komisji

Rekomendacje dotyczą wprowadzenia prawa koncernowego, nowelizacji przepisów przekazywania przez spółki kapitałowe informacji wspólnikom i akcjonariuszom, kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków w zakresie ich uprawnień i obowiązków, a także wypracowanie innych rekomendacji w zakresie prawa handlowego.

Jacek Sasin powiedział, że konieczne jest nowe spojrzenie na spółki na prawo i przepisy. Pozwoli to zobaczyć ma ile kodeks spółek handlowych pasuje do dzisiejszych realiów. – Stąd nasza decyzja o powołaniu komisji, co pokaże, jakie należy wdrożyć zmiany. Na barkach wiceministra Janusza Kowalskiego będzie spoczywać praca tej komisji, formalnie szefem będę ja – powiedział.

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski podkreślił, że w zakresie zmian i prac komisji to będą one dotyczyć prawa handlowego, koncernowego. Dlatego też w skład komisji będzie wchodził przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości. – Chcemy aby nowe prawo przyciągało zagranicznych inwestorów. Komisja będzie składać się z zespołów, które będą zajmować się prawem kodeksu spółek handlowych, kompetencji rad nadzorczych. W tym zakresie propozycje pojawiają się pierwszej połowie tego roku. Kolejny zespół zajmie się innymi zmianami, takimi jak prawo cywilne. Zespoły mają za zadanie przedstawić projekty zmian prawa i ustaw – powiedział Kowalski. Podkreślił, że zespół jest otwarty na innych ekspertów.Rekomendacje komisji będą dotyczyć prawa nie tylko spółek skarbu państwa, ale także firm prywatnych.

Powołana w tym celu Komisja pierwsze projekty ustaw ma przedstawić jeszcze w pierwszym półroczu 2020 roku. Kompleksowa nowelizacja dotycząca prawa koncernowego ma być gotowa w 2021 roku.

Skład Komisji 

Na czele Komisji do spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego stoją:

Przewodniczący – Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin
Wiceprzewodniczący – Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa Janusz Kowalski.

Skład Komisji:

Przewodniczący – Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych;
Wiceprzewodniczący – Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa;

Członkowie:

– dr Agnieszka Gołaszewska – doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, Zastępca Dyrektora Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zajmuje się procesem legislacyjnym w zakresie prawa gospodarczego i prawa europejskiego, odpowiadała m.in. za implementację dyrektywy 2016/943 dotyczącej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa oraz niejawnego know-how, brała udział w pracach legislacyjnych w celu powołania sądów własności intelektualnej. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa autorskiego i postępowania cywilnego,

– dr hab. Mirosław Pawełczyk – profesor uczelni w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Śląskiego, radca prawny, sędzia Sądu Giełdowego, Arbiter w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego, sędzia Sądu Polubownego przy Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Zasiadał w Radach Nadzorczych m.in. spółek z udziałem Skarbu Państwa. Autor ponad 160 publikacji naukowych z zakresu prawa gospodarczego, prawa konkurencji, czy prawa rynku kapitałowego. Jako członek Zespołu Ekspertów opracowywał projekt Konstytucji Biznesu,

– dr hab. Piotr Pinior – profesor uczelni Uniwersytetu Śląskiego, na którym pełni funkcję Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych, Prodziekana ds. Badań Naukowych i Kierownika zespołu badawczego. Autor ponad stu publikacji krajowych i zagranicznych z zakresu prawa handlowego i gospodarczego, m.in. „Nadzór wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością”; specjalista z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego oraz europejskiego prawa spółek,

– prof. dr hab. Michał Romanowski – profesor zwyczajny, Kierownik Pracowni Prawa Rynku Kapitałowego Uniwersytetu Warszawskiego; radca prawny, adwokat. W latach 2006-2015 był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Współautor zmian w Kodeksie Cywilnym i Kodeksie Spółek Handlowych, autor licznych opinii legislacyjnych dla polskiego rządu i Sejmu oraz ponad 140 publikacji z zakresu prawa cywilnego i handlowego. Pełni funkcję Partnera Zarządzającego w Kancelarii Romanowski i Wspólnicy,

– prof. dr hab. Andrzej Szumański – profesor zwyczajny, Kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat. Współautor projektu ustawy z 2000 roku Kodeks Spółek Handlowych, autor ustawy z 1999 roku o umowach offsetowych. Arbiter i członek Rady arbitrażowej w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Prezes Sądu Giełdowego przy Giełdzie Papierów Wartościowych. Uczestniczył w wielu projektach restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych, zasiadał w licznych Radach Nadzorczych, jest autorem podręczników i komentarzy z zakresu prawa spółek i prawa papierów wartościowych. W latach 2005-2013 uczestniczył w pracach UNCITRAL nad przygotowaniem Regulaminu Arbitrażowego oraz Transparency Rules w arbitrażu inwestycyjnym.

Koordynator Merytoryczny prac Zespołów eksperckich – dr Radosław L. Kwaśnicki – doktor nauk prawnych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz programów AMP (IESE Business School) i Value Creation Through Effective Boards (Harvard Business School – Executive Education/IESE Business School). Radca prawny, Partner Zarządzający w Kancelarii RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy. Zasiadał w radach nadzorczych wielu spółek, w tym spółek publicznych (m.in. PKN ORLEN S.A., ARP S.A., PKP S.A.). Uczestnik prac legislacyjnych i strategicznych związanych z rozwojem prawa gospodarczego, autor podręczników oraz ponad 500 publikacji dotyczących prawa gospodarczego.

Sekretarze:
– Filip Ostrowski, Dyrektor Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, Ministerstwo Aktywów Państwowych,
– Izabela Wojtyczka, Zastępca Dyrektora Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, Ministerstwo Aktywów Państwowych

Zadaniem Komisji jest wypracowanie propozycji reformy przepisów prawa w zakresie nadzoru właścicielskiego, a w szczególności przedstawienie rekomendacji w zakresie:

  • wprowadzenia prawa koncernowego,
  • przekazywania przez spółki kapitałowe dotyczących ich informacji wspólnikom lub akcjonariuszom tych spółek,
  • kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków, ze szczególnym uwzględnieniem uprawnień i obowiązków oraz roli rad nadzorczych spółek dominujących,
  • wypracowanie innych rekomendacji w zakresie reformy prawa handlowego.

W celu wsparcia działań Komisji powołano następujące zespoły eksperckie:

  • Zespół ekspercki ds. reformy prawa handlowego – jego zadaniem jest wypracowanie propozycji reformy instrumentów z obszaru nadzoru właścicielskiego i poprawy efektywności funkcjonowania spółek w zakresie innym niż powierzone pozostałym Zespołom eksperckim, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji spółek z udziałem Skarbu Państwa.
  • Zespół ekspercki ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych – jego zadaniem jest wypracowanie rekomendacji w zakresie rozszerzenia zakresu uprawnień i obowiązków rad nadzorczych oraz ich członków, w tym w szczególności w zakresie roli rad nadzorczych spółek dominujących w obszarze nadzoru nad majątkiem grupy kapitałowej.
  • Zespół ekspercki ds. reformy obowiązków informacyjnych spółek kapitałowych – jego zadaniem jest wypracowanie zasad przekazywania przez spółki kapitałowe dotyczących ich informacji wspólnikom lub akcjonariuszom tych spółek, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji wspólników i akcjonariuszy większościowych oraz spółek kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa i ich relacji z podmiotami uprawnionymi do wykonywania praw z udziałów lub akcji należących do Skarbu Państwa.
  • Zespół ekspercki ds. prawa koncernowego – jego zadaniem jest wypracowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie prawa koncernowego. Przedmiotem regulacji będzie określenie zasad funkcjonowania koncernów umownych oraz faktycznych.
  • Zespół konsultacyjny – jego zadaniem jest pozyskiwanie informacji o potrzebach oraz doświadczeniach interesariuszy prac zespołu w zakresie nadzoru właścicielskiego oraz w zakresie zadań powierzonych pozostałym Zespołom eksperckim.

Komisja zajmie się także konsolidacją energetyki 

Pytany o konsolidacje w energetyce powiedział, że komisja będzie się nią zajmować. Musimy odpowiedzieć na pytanie, czy powinny nadal działać osobno czy więcej korzyści nie byłoby po konsolidacji. Spółki stoją w obliczu zmian na rynkach międzynarodowych. – Moim zdaniem kierunki konsolidacji to dobry ruch, dzięki zwiększeniu budżetów można wychodzić z ekspansją poza granice kraju – powiedział. Jako przykład podał proces przejęcia Energi przez Orlen.

– To jest pytanie, przed którym stoimy. Czy korzystna dla gospodarki byłaby konsolidacja spółek energetycznych? Dzisiaj mamy cztery główne spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa. W stosunku do jednej z nich, czyli Energi, zostało ogłoszone wezwanie przez PKN Orlen. W przypadku pozostałych trzech spółek musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy one powinny funkcjonować w dotychczasowej strukturze, czy jednak działania konsolidacyjne byłyby uzasadnione i przyniosłyby dobre efekty dla gospodarki – powiedział Jacek Sasin.

Dodał, że także sektor energetyczny, w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i stojącymi za nią wyzwaniami, muszą na nie skutecznie odpowiedzieć. -Co do samego pomysłu konsolidowania spółek Skarbu Państwa to wielokrotnie deklarowałem przekonanie, że jest to kierunek właściwy, aby utworzyć duże podmioty. Po skonsolidowaniu budżetów inwestycyjnych byłyby w stanie nie tylko dokonywać większych inwestycji, ale i dużo skuteczniej rywalizować z innymi podmiotami działającymi w danych branżach, w tym również z podmiotami zagranicznymi, które działają na polskim rynku – powiedział wicepremier. Dodał, że takie duże spółki mogłyby wychodzić poza Polskę i podejmować rywalizację również na rynkach innych krajów.

 

Bartłomiej Sawicki

Minister aktywów państwowych powołał Komisję ds. reformy nadzoru właścicielskiego

 

Najnowsze artykuły