MAP: Centralny magazyn węgla w Ostrowie Wlkp. może przyjmować nadwyżki surowca

27 stycznia 2020, 13:30 Alert

Centralny magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim przyjmuje już węgiel – poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Zwały węgla. Fot. Węglokoks
Zwały węgla. Fot. Węglokoks

Magazyn węgla w Ostrowie Wielkopolskim

Jak poinformował wiceminister, magazyn znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim. MAP myśli jednak o kolejnych lokalizacjach dla magazynowania węgla, w tym na terenach należących do Polskiej Grupy Górniczej. Z informacji resortu wynika, że dotychczas do magazynu w Ostrowie trafiło około 300 tysięcy ton węgla, co pozwala kopalniom bezpiecznie pracować.

Na początku drugiej połowy stycznia wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda zapowiedział, że w ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki surowca, aby nie powodować zastoju w kopalniach. Jak informował wtedy wiceminister, zapasy węgla w kopalniach przekraczały wówczas 3 mln ton, a w energetyce były na poziomie ok. 1 mln ton.

W Ostrowie Wielkopolskim znajduje się jedno z największych składowisk węgla w Europie o powierzchni 42 ha, należące do Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt”. Spółka ta należy do Węglokoksu. „Chcemy do minimum ograniczyć koszty. Chodzi o to, by logistycznie to dobrze zbudować” – powiedział Gawęda. Wiceminister poinformował, że na zwałach w spółkach wydobywczych jest 4,8 mln ton węgla.

„Energetyka znacząco mniej odebrała węgla niż było zawarte w kontraktach. Część węgla została przekierowana na kolejny rok rozliczeniowy” – wyjaśnił.Na początku drugiej połowy stycznie wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda zapowiedział, że w ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki, tak by nie powodować zastoju w kopalniach.

Jak informował wówczas wiceminister zapasy węgla w kopalniach przekraczały wówczas 3 mln ton, a w energetyce były na poziomie ok. 1 mln ton.

CIRE.pl/BiznesAlert.pl

MAP reaguje na nadwyżki węgla. Powstanie magazyn w centralnej Polsce