Gaz.Wszystko

Marciniak: Połączenie kapitałowe Azotów z PGNiG wydaje się oczywiste

Miedzy innymi o połączeniu kapitałowym z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz ewentualnym przejęciu kilku polskich kopalń węgla mówi w rozmowie opublikowanej w dzisiejszym “Parkiecie” prezes Grupy Azoty Jerzy Marciniak.

W ocenie rozmówcy gazety giełdy połączenie kapitałowe PGNiG i Grupy Azoty wydaje się rozwiązaniem oczywistym. Zwraca on również uwagę, że takie połączenie, choć w ograniczonym zakresie miało już miejsce w przeszłości i dodaje, iż kwestia powiązań kapitałowych obu spółek była już uzgodniona, ale nastąpiły roszady w zarządach.

Prezes Marciniak podkreśla w rozmowie z “Parkietem”, że blokowanie przejęcia chemicznej spółki przez rosyjski Acron wynika miedzy innymi z obawy o utratę przez PGNiG strategicznego klienta jakim są Azoty.

Jednocześnie rozmówca gazety giełdy zwraca uwagę na istotną kwestię, czy PGNiG dysponuje środkami na przejęcie części kapitału Azotów i ujawnia, że obie spółki prowadziły rozmowy na temat wniesienie przez PGNiG do Grupy Azoty aportem części aktywów w postaci niektórych kopalń gazu.

W wywiadzie udzielonym “Parkietowi” prezes Azotów mówi również, że ciekawym dla Grupy pomysłem byłoby przejęcie kilku polskich kopalń węgla, na przykład od Kompanii Węglowej. Węgiel Grupa wykorzystywałaby do celów energetycznych oraz pozyskiwania z niego gazu. Jak podkreśla prezes, po przejęciu Puław, plany pozyskiwania gazu z węgla są bardziej realne, a dodatkowo łatwiejszy jest dostęp do środków unijnych na innowacyjne projekty.

Źródło: Parkiet/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Porozumienie Grupy Orlen i Krajowej Grupy Spożywczej. Fot. Orlen

Orlen rozwinie produkcję biometanu przy asyście wytwórcy żywności

Grupa Orlen i Krajowa Grupa Spożywcza (KGS), państwowy producent żywności, zwiększą produkcję biometanu. Firmy podpisały porozumienie obejmujące m.in. budowę instalacji...

Słowacja rozmawia z Unią o zerwaniu z Gazpromem

Bratysława blokuje nowy pakiet sankcji i sprzeciwia się odejściu od rosyjskich paliw do 2028 roku. Jej premier przekazał, że jest...
Magazyn gazu Haidach w Niemczech. Źródło: Wikimedia

Polski gaz trafi do niemieckich magazynów? To możliwe

Przechowywanie polskich rezerw gazowych w Niemczech mogłoby zwiększyć elastyczność Polski w zarządzaniu dostawami gazu, szczególnie w okresach szczytowego zapotrzebowania, np....

Udostępnij:

Facebook X X X