W ostatnich latach, z powodu kryzysu gospodarczego, popyt na stal z UE spadł o blisko 17%. Parlament Europejski apeluje, w przyjętej dzisiaj rezolucji, o przeznaczenie więcej funduszy na rozwój innowacyjnych technologii w sektorze oraz ogólne obniżenie kosztów produkcji, głównie poprzez zmiany polityki energetyczno-klimatycznej UE.
Aby europejski sektor hutniczy mógł konkurować w skali globalnej musi opracować nową generację wyrobów stalowych mających zasadnicze znaczenie dla innych kluczowych gałęzi przemysłu europejskiego. Do tego potrzebne są fundusze i wsparcie unijne – podkreślił Bogdan Marcinkiewicz (PO), członek komisji energii, badań i innowacji PE.
Przez wiele lat Komisja Europejska uważała, że sektor stalowy dobrze daje sobie radę i nie wymaga pomocy ze strony państwa, czy Unii. Priorytetem dla Unii Europejskiej powinno być zapobieganie wzrostowi cen energii. W przemyśle stalowym, cena energii stanowi ok. 40% całkowitych kosztów operacyjnych. W tym kontekście szczególnie ważne jest zidentyfikowanie czynników, które kształtują wyższe ceny energii, czyli poważne przemyślenie realizowanej polityki klimatycznej – dodał Marcinkiewicz.
Globalna produkcja stali w 2007 r. wyniosła 1 347 mln ton, z tego w krajach Unii Europejskiej osiągnęła poziom 210 mln ton. W 2012 r. produkcja wzrosła do 1 547 mln ton (wzrost na świecie o 15%), z czego w Unii Europejskiej spadła do 169 mln ton (spadek w Unii Europejskiej o 20%). Produkcja stali w tym okresie skurczyła się w Polsce o 21%.