Komisarz od Unii Energetycznej będzie kandydatem Grupy Wyszehradzkiej na szefa Komisji

31 maja 2019, 07:15 Alert

Grupa Wyszehradzka zaproponuje kandydaturę słowackiego polityka Maroša Šefčoviča na najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej – poinformował wczoraj dziennik Hospodářské Noviny (HN). Informację potwierdził również minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji.

Maroš Šefčovič, fot. Komisja Europejska
Maroš Šefčovič, fot. Komisja Europejska

Maros Šefčovič pełni obecnie (od 2014 r.) funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej. Na stanowisko to został nominowany przez ówczesnego premiera Słowacji Roberta Fico, jako reprezentant rządzącej na Słowacji socjaldemokratycznej partii SMER. Jego kandydaturę na przewodniczącego Komisji Europejskiej jako wspólny wybór państw Wyszehradzkiej Czwórki potwierdził też minister ds. zagranicznych i europejskich Słowacji Miroslaw Lajcak.

W tym roku państwa Grupy Wyszehradzkiej świętują 30-lecie upadku komunizmu. Polska i Węgry nie mają jednak wielu powodów do zadowolenia, ciążą nad nimi bowiem unijne procedury dotyczące nieprzestrzegania zasad praworządności. W dodatku ostatnie dane dotyczące stanu demokracji na świecie …

„Potwierdzam, że podjęto wspólną decyzję w sprawie poparcia dla Marosa Šefčoviča na najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej. Dla Słowacji to wspaniała wiadomość. Jesteśmy wdzięczni naszym wyszehradzkim partnerom, że udało nam się wypracować ten konsensus”, powiedział Lajcak.

EurActiv.pl