Marszałkowski: Zielona transformacja ma uniezależnić Europę od graczy, którzy mogą ściągać na nią problemy (AUDIO)

3 stycznia 2022, 07:20 Energetyka
Komin, przemysł, emisje

– Posiadając zeroemisyjne źródła, które nie potrzebują surowców, Europa chce być niezależna od innych graczy globalnych, którzy mogą prowadzić politykę tak, że Unia Europejska będzie działać prawidłowo albo będzie się borykać z problemami jak obecnie – ocenił Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

– Jednym z elementów łączących bądź dzielących relacje międzynarodowe była energetyka – ocenił Mariusz Marszałkowski z BiznesAlert.pl w podcaście Podróż bez Paszportu. – Energetyka jest ważnym elementem relacji międzynarodowych a jej znaczenie rośnie.

– Państwa zależne od paliw kopalnych czują wiatr zmian i również chcą dołączyć do wyścigu. Przykładem jest Arabia Saudyjska, która jest liderem wydobycia i eksportu ropy naftowej, ale coraz większe pieniądze wydaje na transformacje gospodarki oraz energetyki po to, aby nie zostać w tyle peletonu – wyliczał Marszałkowski.

– Zielona transformacja, poza elementem ideologiczno-klimatycznym, ma wymiar czysto praktyczny. Posiadając zeroemisyjne źródła, które nie potrzebują surowców, Europa chce być niezależna od innych graczy globalnych, którzy mogą prowadzić politykę tak, że Unia Europejska będzie działać prawidłowo albo będzie się borykać z problemami jak obecnie – podsumował.

Opracował Wojciech Jakóbik