Następca Piotra Naimskiego stawia na duży atom i liczy na decyzję rządu w najbliższym czasie

22 września 2022, 09:45 Alert

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger uznał, że duża energetyka jądrowa będzie stabilizować Odnawialne Źródła Energii, więc liczy na decyzję rządu w najbliższym czasie.

Mateusz Berger. Fot. Wojciech Jakóbik.
Mateusz Berger. Fot. Wojciech Jakóbik.

Mateusz Berger wystąpił na konferencji Atom dla Polski zorganizowanej przez wydział zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Klub Energetyczny.

– Żyjemy niestety w ciekawych czasach, ale strasznych – przyznał Berger. – Działania zaplanowane kilkadziesiąt lat temu przez Rosjan odczuwamy teraz w cenach energii i gazu – dodał. – Nie można mówić o zwykłej sytuacji rynkowej. Rola państwa wychodzi poza nocnego stróża – ocenił.

– Europa przez lata była uzależniona od importu surowców z jednego kierunku. Należy zastanowić się co zrobić, aby oprzeć energetykę nie tylko o paliwo przejściowe w postaci gazu. Wierzę, że Polska będzie hubem gazowym. Wierze, że będzie można niebawem podjąć decyzję o kolejnym punkcie wejścia na Północy w Zatoce Gdańskiej – przyznał Berger. – Potrzebujemy rozwiązania dającego rozwój energetyki przez następne lata. Mówimy o energetyce jądrowej. Mówimy o dużej elektrowni, pierwszej na północy Polski i drugiej w innej lokalizacji. Mówimy także o technologiach SMR-owych. Kiedy będziemy mówić o technologiach bezpiecznych i sprawdzonych, także te małe reaktory będą miały przyszłość.

– Atom ma równoważyć energetykę odnawialną. Wierzę, że należy wspierać prosumentów oraz energetykę odnawialną. Kluczowa jest rola równoważna, którą powinien dać nam atom. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie rząd podejmie decyzję, która umożliwi budowę dużych instalacji jądrowych w Polsce i pozwoli rozwijać technologie SMR-owe. Jesteśmy w przededniu nowej ery a za kilka, kilkanaście lat będziemy w innym miejscu w energetyce – podsumował Mateusz Berger.

– Przed nami w perspektywie nieodległej wybór partnera, który będzie wspierał nas nie tylko technologicznie, ale też finansowo – przypomniała wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska obecna na konferencji. – Po tej zimie, która będzie trudna i pełna wyzwań, przyjdzie wiosna. Ten czas należy wykorzystać na weryfikację poglądów na energetykę i wybieranie mądrze – dodała.

Minister Berger zastąpił na stanowisku pełnomocnika Piotra Naimskiego odwołanego w lipcu 2022 roku. Rząd zapowiada, że wybierze partnera energetyki jądrowej w październiku. Chce mieć pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku. Polacy otrzymali oferty od amerykańskiego Westinghouse, koreańskiego KHNP oraz francuskiego EDF.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nie ma Piotra Naimskiego, będzie atom albo dwa, albo więcej