Media niemieckie: Termomodernizacje w Unii mają minimalny wpływ na zużycie energii

16 kwietnia 2024, 07:45 Alert

Unia Europejska zamierza osiągnąć założone cele klimatyczne poprzez renowację najbardziej nieefektywnych budynków, które są sklasyfikowane w tak zwanej klasie efektywności energetycznej „G”. – Zamiast skoncentrować się na rzeczywistym zużyciu energii w takich budynkach, Unia sztucznie zawyżyła ich potrzeby energetyczne – twierdzi niemiecka gazeta Handelsblatt.

Żarówki. Fot. Pixabay
Żarówki. Fot. Pixabay

Niemiecka gazeta Handelsblatt zwraca uwagę na błąd myślowy, który popełnia Wspólnota. Zamiast skoncentrować się na rzeczywistym zużyciu energii w takich budynkach, Unia sztucznie zawyżyła ich potrzeby energetyczne, zakładając, że mieszkańcy tych budynków zużywają więcej energii. Całkowicie zlekceważony został tu fakt, że w tych przypadkach zużycie energii jest zasadniczo niższe – czytamy.

– Najwyraźniej mieszkańcy mieszkań o bardzo niskiej efektywności energetycznej doskonale zdają sobie sprawę, że wzrost temperatury w ich lokalach byłby niezwykle kosztowny. Zamiast tego noszą grubsze swetry niż mieszkańcy dobrze izolowanych mieszkań. Nie ogrzewają wszystkich pomieszczeń w zimie – podaje Handelsblatt.

Od 2024 roku także w Polsce jest obowiązek przedłożenia świadectwa energetycznego nieruchomości. Klasyfikacja obejmuje oznaczenia od A do G. Problematyczne są budynki klasy G, zużywające od 531 do 469 kWh na mkw. Do tej klasy może się kwalifikować nawet ponad milion budynków.

Handelsblatt / Aleksandra Fedorska

PGE Energia Ciepła zachęca do pracy w elektrociepłowniach