PGE Energia Ciepła zachęca do pracy w elektrociepłowniach

11 kwietnia 2024, 15:00 Alert

PGE Energia Ciepła zachęca do wyboru szkół technicznych i pracy w elektrociepłowniach. Firma współpracuje z 10 szkołami średnimi w całym kraju. W ramach autorskiego programu „Energetyczna Kariera” ponad 230 uczniów odbyło praktyki i staże w jej elektrociepłowniach.

Fot. Elektrociepłownia Kraków
Fot. Elektrociepłownia Kraków

PGE Energia Ciepła we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym w kilkunastu miastach, w których posiada swoje elektrociepłownie, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze) od ponad siedmiu lat realizuje program „Energetyczna Kariera”. Dzięki tej inicjatywie młodzież może uczyć się zawodu w rzeczywistych warunkach pracy. Podczas praktyk i staży poznaje elektrociepłownię oraz konkretne stanowiska pracy. Ścisła współpraca z oświatą przekłada się na dopasowanie programów kształcenia do rynkowych potrzeb branży ciepłowniczej – czytamy w komunikacie.

PGE podaje, że w ciągu siedmioletniego programu „Energetyczna kariera” zostało utworzonych kilka klas patronackich w partnerskich szkołach technicznych, a w niektórych z nich inżynierowie – pracownicy elektrociepłowni – prowadzą zajęcia dydaktyczne, wspierając szkoły kadrowo i merytorycznie. Od rozpoczęcia programu do dziś aż 234 uczniów odbyło praktyki i staże w elektrociepłowniach należących do PGE Energia Ciepła. Możliwość praktycznej nauki w obiektach przemysłowych są ważnym uzupełnieniem edukacji młodzieży. Przekładają wiedzę teoretyczną na praktyczne aspekty, pomagają zrozumieć trudne zagadnienia techniczne, budzą zainteresowanie naukami ścisłymi i inspirują do dalszego rozwoju. Jednocześnie, podczas praktyk i staży, młodzież poznaje branżę energetyczną i PGE jako pracodawcę – podkreśla firma.

– Energetyczna Kariera to dobry start w przyszłość. To program, który od kilkunastu lat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i umożliwia uczniom szkół średnich odbycie praktyk zawodowych, a absolwentom szkół partnerskich podjęcie pracy zawodowej w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. W krakowskiej elektrociepłowni pracuję od ponad 8 lat i ciągle się rozwijam. Zawód energetyka to zawód przyszłości – mówi Paweł, absolwent jednej z partnerskich szkół i pracownik krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

– Jestem absolwentem Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu i blisko 3 lata pracuję w PGE Toruń. Zawsze interesowała mnie branża energetyczna i nowoczesne technologie. W PGE Toruń pracuję na stanowisku technik ds. elektroenergetycznych. Wybierając PGE Toruń jako pracodawcę brałem po uwagę zarówno nowoczesność firmy, jak i możliwości rozwojowe oraz podejście i szacunek firmy do pracownika. Po tych kilku latach pracy mogę powiedzieć, że warto pracować w tak dużej grupie jaką jest PGE. Daje to poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Pracując tu rozwijam się, a jednocześnie mam czas na swoje pasje i dalszą edukację – mówi Krystian z elektrociepłowni gazowej PGE Toruń.

– Kiedy byłem w IV klasie technikum, naszą szkołę odwiedził dyrektor techniczny PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, który przedstawił oferty pracy oraz możliwości płynące z zatrudnienia w elektrociepłowni. Pomyślałem, że to życiowa szansa i postanowiłem zaaplikować. Teraz mija już 6 lat odkąd jestem pracownikiem PGE Energia Ciepła. Nie zawiodłem się – cały czas nabywam nowe umiejętności i uprawnienia. To wspaniałe uczucie mieć nadzór nad urządzeniami, które kiedyś w szkole ktoś pokazywał na prezentacjach, opowiadał, rysował. W praktyce wszystkiego można nauczyć się szybciej oraz liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów – mówi Emil z gdańskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła jest największym krajowym producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 procent udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km.

Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura

Ministerstwo wyjaśnia, że nadal chce wydzielić węgiel z energetyki po tąpnięciu na giełdzie