Polska Grupa Energetyczna z pięciomiliardową stratą netto i spadkiem produkcji

5 kwietnia 2024, 06:00 Alert

PGE odnotowała w 2023 roku stratę netto 5 012 mln zł i spadek produkcji energii o 14 procent. Wciąż czeka na agencję ściągającą z niej balast węglowy albo inne rozwiązanie, które dopiero przedstawi nowy rząd.

Farma wiatrowa PGE w Radzyniu Chełmińskim. Fot. Jędrzej Stachura
Farma wiatrowa PGE w Radzyniu Chełmińskim. Fot. Jędrzej Stachura

– Grupa Kapitałowa PGE opublikowała wyniki finansowe i operacyjne za 2023 rok. Zysk EBITDA w 2023 roku wyniósł 10 028 mln zł. Na poziomie wyniku netto dla akcjonariuszy Grupa PGE odnotowała stratę netto 5 012 mln zł – czytamy w komunikacie.

Wyniki finansowe i operacyjne Grupy PGE za 2023 rok dobitnie pokazują, jak otoczenie rynkowe i regulacyjne wpływa na branżę energetyczną i wskazują nam, z jakimi wyzwaniami będziemy musieli się zmierzyć w nadchodzących latach. Kierunek zmian obrazują dokonane na początku tego roku odpisy wartości aktywów konwencjonalnych – mówi Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. W ich efekcie PGE kończy rok 2023 z 5-miliardową stratą netto i zadłużeniem ekonomicznym o połowę wyższym niż w 2022 roku. Utrzymanie pozycji Grupy PGE wymaga od nas szybkich i intensywnych działań oraz koncentracji na projektach inwestycyjnych w obszarze OZE, których realizacja z punktu widzenia finansowego i osiągania strategicznych celów Grupy PGE będzie najbardziej efektywna.

PGE podaje, że łączna produkcja energii elektrycznej netto w 2023 roku w jej jednostkach wytwórczych wyniosła 56,77 TWh, czyli o 14 procent mniej niż w 2022 roku. Produkcja z węgla brunatnego wyniosła 29,8 TWh (o 25 proc. mniej r/r), z węgla kamiennego 18,8 TWh (spadek r/r o 8 procent), a z gazu ziemnego 4,2 TWh (więcej o 51 procent względem 2022 roku). Łączna produkcja ze źródeł odnawialnych Grupy PGE osiągnęła 2,7 TWh. Dodatkowo produkcja w elektrowniach szczytowo-pompowych wyniosła 1,2 TWh, o 26 procent więcej niż w 2022 roku.

Polska Grupa Energetyczna planowała przenieść aktywa wytwórcze oparte na węglu do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która wzięłaby na siebie ciężar utrzymania tych elektrowni na koszt państwa, dając PGE możliwość swobodnej inwestycji w transformację energetyczną. NABE nie powstało przez kilka lat rządów obecnej ekipy, a nowa zamierza przedstawić nową propozycję reformy.

Polska Grupa Energetyczna / Wojciech Jakóbik

Onichimowski: Jest lepszy pomysł na bezpieczeństwo energetyczne od agencji państwowej (ROZMOWA)