Media: Ukraińcy stracili pierwszego pilota samolotu F-16
Według niepotwierdzonych informacji pochodzących z ukraińskich mediów społecznościowych, 26 sierpnia w czasie wykonywania działań bojowych zginął podpułkownik Oleksij „Moonfish” Mes. Mes był jednym z pierwszych ukraińskich pilotów wyszkolonych do latania na samolotach F-16.
Strata F-16 czy jego pilota?
Informacja o śmierci Moonfisha opublikował Ihor Poliszczuk, mer Łucka którego Mes był mieszkańcem. Informacje o śmierci Mesa opublikował również lokalny portal informacyjny Volyn News. Później oba wpisy informujące o śmierci pilota zostały skasowane przez autorów. Na sprawę zwrócił uwagę Marcin Rogowski, monitorujący straty lotnicze Ukrainy i Rosji.
Według informacji Mes miał zginąć 26 sierpnia podczas wykonywania zadań bojowych. Nie ma informacji czy pilot zginął w powietrzu, lecąc nowo dostarczonym zachodnim samolotem, czy na ziemi. Tego dnia Rosjanie przeprowadzili masowy atak rakietowy na Ukrainę, którego wśród celów miało być również lotnisko wojskowe na zachodzie Ukrainy. Dodatkowo sam prezydent Zełeński informował o wykorzystaniu F-16 do zwalczania rosyjskich dronów i rakiet lecących nad Ukrainą.
Oleksij Mes był wśród pierwszej grupy szkolonych pilotów na samolotach F-16, które realizowano w Danii. Pilot w wywiadzie udzielonym oficjalnemu kanałowi informacyjnemu NATO wskazywał, że F-16 jest znacznie bardziej zwrotny od sowieckiego Mig-29, na którym dotychczas latał. Mes miał według słów Poliszczuka być dowódcą grupy lotniczej.
🇺🇦UKRAINIAN PILOTS GET TO GRIPS WITH F-16 JETS
‘Moonfish,’ one of Ukraine’s pilots who has been practicing with F-16s in Denmark, said:
“It is really a super fun jet to fly.
I’m not saying that the MiG I flew before is super boring, but the F-16 is definitely more agile.”… pic.twitter.com/VSU3FDvmp2
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) August 7, 2024
Bez względu czy utracono samolot F-16 czy tylko jego pilota, strata byłaby duża gdyby została potwierdzona. Jednym z największych wyzwań absorbcji nowych maszyn jest niedostateczna ilość pilotów zdolnych do latania na dostarczanych myśliwcach. Szacuje się, że do końca roku wyszkolonych ma być jedynie 20 pilotów, podczas gdy zadeklarowano przekazanie co najmniej 80 samolotów. Średnio na jeden samolot powinno przypadać co najmniej dwóch pilotów.
Źródło: „X”, Volyn News, Facebook