Megaprojekt Rosnieftu został zwolniony z ceł eksportowych

8 grudnia 2020, 16:15 Alert
Vankorneft
Vankorneft. Jeden z projektów Rosnieftu zagrożony przez sankcje

Decyzją ministerstwa finansów projekt Wostok Oil został zwolniony z uiszczania cła eksportowego za wydobytą na jego obszarze ropę naftową. 

Preferencje dla projektu arktycznego Rosnieftu

– Produkcja ropy z obszary Tajmyr wzorem pól naftowych znajdujących się na obszarze Syberii Wschodniej zostanie objęta reżimem bezcłowym  – poinformował Aleksiej Sazanow, wiceminister finansów Rosji.

Jest to jeden z elementów regulacyjnych mających wesprzeć Rosnieft w zagospodarowaniu perspektywicznych złóż ropy naftowej znajdujących się na północnych rubieżach Rosji. Według szacunku, w złożach znajdujących się na tym obszarze znajduje się ponad sześć miliardów ton ropy naftowej (dla porównania wydobycie ropy na terenie całej Federacji Rosyjskiej w 2019 roku wyniosło 560 mln ton).

Szacowana podaż z tamtejszych złóż to 25 mln ton w 2024 roku, 50 mln ton w 2027 roku i do 115 mln ton w 2030 roku. Rosnieft chce wykonać tam ponad 20 tysięcy odwiertów wydobywczych. Wydobycie Wostok Nieft ma pozwolić Rosji utrzymać jego krajowy poziom powyżej 10 mln baryłek dziennie po 2030 roku (ważny z powodu przychodów budżetowych) i zwiększyć handel z użyciem Północnego Szlaku Morskiego dzięki dostawom z wykorzystaniem tankowców-lodołamaczy budowanych w stoczni Zwiezda Rosnieftu

Oilexp/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Kreml chce ujarzmić Arktykę, ale nie wiadomo, czy będzie go stać