AlertEnergetykaRopa

Meksyk w Rosji, czyli sposób na kryzys cen ropy

Dmitrij Pieskow. Fot. Twitter

Dmitrij Pieskow. Fot. Twitter

Rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow poinformował, że rząd rozważa zabezpieczenie przychodów ze sprzedaży węglowodorów na wzór Meksyku, który hedgując je ochronił budżet przed kryzysem cen ropy z początku 2020 roku.

Pieskow przyznał, że brane są pod uwagę różne rozwiązania mające ochronić budżet przed kryzysami cen ropy w przyszłości. Odniósł się w ten sposób do rewelacji Bloomberga, który ustalił, że Rosjanie mogą pójść śladem Meksyku, który już hedguje dostawy ropy na wypadek kryzysu cen baryłki. Mechanizm zakłada wykup kontraktów na sprzedaż ropy po sztywnej, wysokiej cenie (na przykład 49 dolarów w maju 2020 roku) i sprzedaży ich w razie pojawienia się kryzysu (około 40 dolarów za baryłkę Brent w maju tego roku), w celu zyskania na różnicy cenowej i zmniejszenia strat wywołanych spadkiem wartości ropy sprzedawanej w trybie normalnym.

Budżet rosyjski pozostaje uzależniony od sprzedaży ropy naftowej. Z ustaleniem ceny 42,4 dolarów za baryłkę Urals w 2020 roku był niemożliwy do zrealizowania w czasie, gdy baryłka ropy kosztowała mniej. Obecnie Brent kosztuje już ponad 43 dolary, a Urals – prawie 44 dolary. Rosja jest uczestnikiem porozumienia naftowego OPEC+, które prowadzi do zmniejszenia podaży ropy na rynku dzięki cięciom wprowadzanym przez państwa-sygnatariuszy. Nie wywiązuje się jednak w pełni ze swych zobowiąząń.

Neftegaz/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Rosja naruszała postanowienia porozumienia naftowego


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X