Meta: KGB Białorusi wpływa na kryzys graniczny poprzez fałszywe konta na Facebooku

2 grudnia 2021, 09:00 Alert

Amerykański konglomerat technologiczny Meta twierdzi, że Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi (KGB) mógł używać fałszywych kont, by podszywać się pod dziennikarzy i aktywistów w mediach społecznościowych typu Facebook i Instagram. Celem tego działania miało być podsycanie napięć związanych z kryzysem na granicy białorusko-polskiej.

fot. Pixabay

Meta twierdzi, że ma dowody na wrogie działania Białorusinów w mediach społecznościowych. – Fikcyjne konta krytykowały Polskę w języku angielskim, polskim i kurdyjskim. Wrzucały zdjęcia i filmy o polskich strażnikach granicznych, którzy rzekomo naruszali prawa migrantów – podał Facebook w środowym komunikacie.

Zdaniem firmy, białoruskie KGB wykorzystywało zdjęcia profilowe z twarzami wygenerowanymi za pomocą technologii deepfake. Jest to technika obróbki obrazu, polegająca na łączeniu obrazów twarzy ludzkich przy użyciu rozwiązań sztucznej inteligencji.

Meta zidentyfikowała i usunęła 41 kont i pięć grup na Facebooku oraz cztery konta na Instagramie powiązane ze służbami białoruskimi. – Te osoby dzieliły negatywnymi doświadczeniami związanymi z próbami przedostania się z Białorusi do Polski i pisały o trudnym życiu migrantów w Europie – zakomunikowała firma.

Meta nie podała kto konkretnie stoi za stworzeniem sieci kont, ale uważa, że powstała ona w Polsce.

CNN/Jędrzej Stachura

Polskie służby aresztowały ukraińskiego hakera grupy REvil. Grozi mu ekstradycja do USA