EnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Metan z węgla wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski (RELACJA)

Wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji prasowej w Gilowicach / fot. Piotr Stępiński BiznesAlert.pl

PGNiG chce sięgnąć po metan z pokładów węgla. To ma być jeden ze sposobów na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również na poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz zmniejszenie emisji metanu do atmosfery.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej PGNiG poinformowało o kończących się testach produkcyjnych na otworach Gilowice-3K i 4H w gminie Miedźna na Śląsku. Już w przyszłym roku wydobywany tam metan zasili lokalną sieć gazowniczą. Gilowice-3K i 4H to system otworów składający się odwiertu pionowego i połączonego z nim otworu horyzontalnego. PGNiG wykonało je w ramach programu Geo-Metan, którego zadaniem jest rozwój metod i technik wydobycia metanu z pokładów węgla. Wiercenia zakończono w 2018 roku, a od lutego tego roku spółka prowadzi testy produkcyjne, które mają określić potencjał produkcji metanu. Wstępne wyniki są na tyle obiecujące, że PGNiG postanowiło wybudować na terenie placu wiertniczego Ośrodek Zbioru Gazu, z którego metan trafi do lokalnej sieci gazowniczej. Ośrodek ma zostać uruchomiony w drugiej połowie 2020 roku.

– Efekty naszych prac w Gilowicach potwierdzają potencjał wydobycia metanu z pokładów węgla. Uzyskaliśmy przypływy gazu w ilościach, które uzasadniają rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji. Po raz pierwszy metan pozyskany ze skał węglonośnych trafi do sieci i będzie mógł być wykorzystany jako czysta alternatywa dla innych paliw używanych w gospodarstwach domowych, firmach i instytucjach – wyjaśnił Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Od 2016 roku PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym prowadzi w Gilowicach prace badawcze w ramach projektu Geo-Metan. Jego celem jest rozwój metod i technik przedeksploatacyjnego wydobycia metanu z pokładów węgla. Według szacunków PGNiG w ten sposób można dodatkowo pozyskiwać do 1,5 mld m sześc. gazu.  W kwietniu spółka podłączyła do sieci generator prądotwórczy o mocy 0,9 MW, zasilany gazem pochodzącego z wydobycia metanu z pokładu węgla. Blok został zainstalowany w Gilowicach na terenie gminy Miedźna.

Wicepremier Jacek Sasin zaznaczył, że przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węgla to szansa na budowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa w oparciu o własny surowiec. – Dywersyfikacja energetyczna jest jednym z celów naszego rządu. Przed rządami Prawa i Sprawiedliwości, Polska importowała 87 proc. To się zmienia. Dzięki uruchomieniu terminalu LNG w Świnoujściu, import rosyjskiego gazu spadł do 70 procent. Zależy nam na tym, aby samowystarczalność w dostępie do surowców energetycznych realizowali poprzez zwiększenie własnego wydobycia. Mamy możliwości poprawy wydobycia gazu w Polsce. Pozyskanie 1-1,5 mld m sześc. gazu to jest ten plan, który jest możliwy do zrealizowania dzięki programowi Geometan – powiedział dodając, że na realizacji tego projektu skorzysta cała gospodarka.

Zwrócił również uwagę, że dzięki niemu możliwe jest poprawienie bezpieczeństwa pracy górników w kopalniach, ale również zmniejszenie emisji metanu do atmosfery.

W liście do uczestników konferencji, minister Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że pozyskiwanie metanu z pokładów węgla to szansa dla Śląska, który dotychczas był kojarzony głównie z wydobyciem węgla. – Śląsk ma bogactwo różnych możliwości. Chcemy, aby pozyskiwanie metanu z pokładów węgla było pełnoprawnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, a tym samym suwerenności energetycznej. Dzięki projektowi GeoMetan, metan będzie mógł być efektywnie zagospodarowany. Przyniesie to korzyści zarówno PGNiG, jak i spółkom górniczym – stwierdził.

– To już najwyższa pora, by rozwiązać problem metanowości kopalń. GeoMetan to sposób na poprawę bezpieczeństwa w kopalniach, ale również na niemarnowanie surowca – powiedział dr Janusz Jureczka, Dyrektor Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. Zaznaczył, że projekt GeoMetan zakłada trzy etapy: badawczo-pilotażowy, badawczo-demonstracyjny oraz eksploatacyjny. – Obecnie realizowany jest drugi etap. Jeżeli odwierty demonstracyjne pokażą, że pod względem ekonomicznym jest to opłacalne rozwiązanie, będzie można przystąpić do trzeciego etapu, czyli wyboru złoża i rozpoczęcia eksploatacji – stwierdził.

Z kolei prezes PGNiG Piotr Woźniak zapewnił, że realizowany w Gilowicach projekt jest bezpieczny i nie niesie ze sobą zagrożeń geologicznych. Przypomniał również, że w ramach programu GeoMetan, PGNiG nawiązało współpracę z Polską Grupą Górniczą. Prace mają być prowadzone na terenie KWK Ruda Ruch Bielszowice. Zapowiedział również, że w ciągu kilku dni PGNiG i PGG podpiszą kolejną umowę na prowadzenie prac w Kopalni Murcki Staszic.

Prezes Woźniak zaznaczył, że z ostatnich szacunków wynika, iż na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 193 mld m sześc. metanu. W trakcie wystąpienia zachęcił również kolejne spółki górnicze m.in. JSW do współpracy w ramach programu GeoMetan. – Liczę, że uda się nam namówić również JSW na wspólne operacje na akceptowalnych warunkach. Poprzedni zarząd postawił zaporowe warunki – powiedział.

BiznesAlert.pl/PGNiG


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X