AlertEnergetykaEnergia elektryczna

MF: Energetyka ucierpi na ustawie o cenach energii

fot. Pixabay

Wprowadzenie mechanizmu wypłat rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej pogorszy o 2,4 mld zł w 2021 roku wynik sektora liczonego według metodyki Unii Europejskiej – pisze ministerstwo finansów w opinii projektu ustawy o rekompensatach za wzrost cen energii w 2020 roku.

Ministerstwo finansów przypomina, że Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny nie jest objęty stabilizującą regułą wydatkową (SRW), jednakże jest częścią sektora finansów publicznych zarówno według metodyki krajowej (określonej w ustawie o finansach publicznych), jak i metodyki unijnej (ESA2010) – resort podkreśla, że jego wynik ma wpływ na wynik całego sektora.

– Wprowadzenie proponowanego mechanizmu wypłaty rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej, bez redukcji innych kosztów/wydatków, spowoduje więc pogorszenie wyniku sektora liczonego według metodyki unijnej o ok. 2,4 mld zł w 2021 roku – podaje ministerstwo.

Ministerstwo aktywów państwowych przygotowało w lutym projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 roku. Ich wypłata gospodarstwom domowym będzie zależeć od poziomu zużycia energii elektrycznej w 2020 roku i uzyskanego dochodu w 2019 roku.

Rekompensaty będą udzielone za pośrednictwem spółek obrotu poprzez korektę kwoty płatności brutto pierwszej faktury za energię elektryczną, wystawionej po dniu 15 marca 2021 roku.

Bartłomiej Sawicki

Kwieciński: Spodziewamy się wzrostu cen gazu w drugiej połowie roku


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X