MFW ostrzega przed nadmiernym zaangażowaniem banków centralnych w zieloną transformację

29 grudnia 2021, 11:30 Alert
Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegli w swoim raporcie, aby nie angażować Banków Centralnych w Europie ponad ich siły w przeprowadzanie zielonej transformacji. Według MFW może to doprowadzić do rozchwiania rynku finansowego, a także wywołać zjawisko pojawiania się „zielonych baniek” w postaci spekulantów. 

W opinii ekspertów Funduszu, Banki Centralne powinny ograniczyć swoją rolę do monitorowania zgodności z regulacjami instrumentów finansowych, tworzonych w celu przeprowadzania transformacji. Zwolennicy zielonej transformacji uważają, że regulatorzy powinni przekierować środki kredytowe na zielone inwestycje poprzez zróżnicowanie wymogów kapitałowych lub zabezpieczeń na swoją korzyść oraz ograniczenie lub całkowity zakaz udzielania kredytów na działalność emisyjną. Dodatkowo, przed udzieleniem finansowania, Banki Centralne powinny ustalać konieczność przedstawiania planów dekarbonizacyjnych wnioskujących o kredyt spółki.

Według analityków MFW, zadaniem banków centralnych powinno być przestrzeganie obowiązujących regulacji finansowych, a nie kreowanie polityki, co nie jest zadaniem banku centralnego. Według raportu, takie zaangażowanie banków centralnych grozi spadkiem ich reputacji i może spowodować rozstrój rynku finansowego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy/Mariusz Marszałkowski

NBP: Unijna polityka klimatyczna będzie wpływać na wzrost cen w kolejnych latach