Zakaz sprzedaży miału węglowego do celów grzewczych obowiązuje od pierwszego lipca

1 lipca 2020, 09:30 Alert

Polski Alarm Smogowy (PAS) poinformował, że od pierwszego lipca 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe normy jakości węgla, które uniemożliwiają sprzedaż detaliczną miału węglowego o bardzo niskiej jakości. PAS podkreśla, że spalanie tego typu węgla to jedna z przyczyn katastrofalnego zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Miał węglowy fot. Migrola
Miał węglowy fot. Migrola

Dziś PAS apeluje do ministra klimatu o dalszą korektę parametrów jakości węgla, który wciąż zawiera zbyt dużo siarki, popiołu i wilgoci, a także wprowadzenie norm na pellet drzewny.

Miał węglowy, w którym frakcja popiołu stanowiła aż 28 procent, a zawartość wilgoci mogła dochodzić do 24 procent zostaje wycofany ze sprzedaży detalicznej. Kupując tonę takiego opału, klient płacił za paliwo, w którym mogło być nawet 280 kilo bezwartościowego popiołu i 240 kilo wody. Co więcej, tak niskie wymagania jakościowe umożliwiały mieszanie miału z zakazanym odpadem węglowym: mułem oraz flotokoncentratem i sprzedawanie go jako miał. W sprzedaży wciąż pozostaje miał o lepszych parametrach jakościowych – czytamy w komunikacie PAS.

PAS: Sprzedawcy węgla chcą zarobić i nie akceptują nowych norm jakości

Obecnie 87 procent węgla stosowanego w Unii Europejskiej do ogrzewania domów jest zużywane w Polsce. Dlatego jakość węgla spalanego w gospodarstwach domowych ma duże znaczenie dla jakości powietrza jakim oddychają Polacy.

Spalanie najgorszych rodzajów węgla to jedna z przyczyn fatalnego stanu powietrza w Polsce – powiedział Andrzej Guła, lider PAS. – Od lat Polska pozostaje w czołówce krajów europejskich o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza, a skażenie powietrza rakotwórczym benzo(a)pirenem jest wielokrotnie wyższe niż innych państwach unijnych. Cieszymy się, że nowe regulacje wchodzą w życie – ale jednocześnie apelujemy do ministra klimatu o podjęcie dalszych kroków i zaostrzenie przepisów. Będzie ku temu okazja już we wrześniu, kiedy to odbędzie się obowiązkowa weryfikacja norm jakości węgla – mówi.

PAS wskazuje na kilka problemów. Wśród nich jest kwestia obowiązujących obecnie norm, w których nie ma wymagań jakościowych dla paliwa przeznaczonego do kotłów piątej klasy i spełniających wymogi Ekoprojektu. Korekty wymaga również dopuszczalna zawartości siarki, która obecnie jest o wiele za wysoka. W nowych normach powinno się określić jakość sprzedawanego pelletu drzewnego.

Polski Alarm Smogowy/Patrycja Rapacka