font_preload
PL / EN
Energetyka 6 kwietnia, 2017 godz. 9:55   
REDAKCJA

Microsoft i Energa: Sektor energetyczny potrzebuje ochrony przed cyberzagrożeniami

Konferencja EuroPOWER Konferencja EuroPOWER, fot. twitter.com/EuroPOWERKonf

Artur Jess z Microsoftu podczas XXV Konferencji EuroPOWER mówił o tym, jak bezpieczeństwo energetyczne może zostać wsparte przez nowe technologie. – Mówiliśmy o miksie i bezpieczeństwie energetycznym. Jesteśmy jednak w takim miejscu, że system energetyczny nie jest scentralizowany pod względem przepływów energii i informacji.

– Czy dzięki technologiom informatycznym udaje nam się wykorzystać maksymalnie istniejący system? Czy tworzymy modele i systemy predykcyjne? Czy dzięki temu zmniejszamy liczbę awarii? Uważam, że podejście do budowy projektów informatycznych poprzez testowanie rozwiązań w szybkim czasie i wdrażanie ich do produkcji to element, który mógłby wesprzeć działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego – ocenił Jess.

– Mamy systemy korelacji zdarzeń, które polegają na tym, że logi z różnych systemów trafiają do jednego korelacyjnego i z tego wychodzą różne zagrożenia – wskazał Bogusław Kowalski, Chief Information Security Officer (CISO), Grupa ENERGA, Head of CERT ENERGA. – Ważne, aby zagrożenia odpowiednio zinterpretować. Musi być odpowiedni skład osobowy i specjaliści do interpretacji. Potrzebna jest odpowiednia klasyfikacja incydentów. Nie dalej jak wczoraj administracja USA przyjęła sześciostopniową klasyfikację tego typu. Z punktu widzenia CERT ENERGA niezwykle istotna jest ocena skali incydentu.