Migranci za ropę? Czy doszło do tajnego układu?

5 kwietnia 2016, 14:45 Alert

(Il Giornale/Wojciech Jakóbik)

Według dziennika Il Giornale między Włochami a Maltą doszło do tajnych porozumień odnośnie niedopuszczenia fali migrantów na terytorium maltańskie w zamian za dostęp do złóż ropy szacowanych na 260 mln baryłek.

Malta nie posiada własnych możliwości eksploatacji posiadanej ropy. Może się tym zająć na przykład włoskie ENI. Posiada ono bogatą ekspertyzę wydobycia węglowodorów. Według Il Giornale układ odnośnie migrantów doprowdził do porozumienia w tej sprawie, a także do zakończenia sporów terytorialnych miedzy krajami.

Malta posiadająca ludność w wysokości niecałych 500 tysięcy ludzi obawia się wpływu fali migrantów na jej społeczeństwo, które w 95 procentach jest narodowości maltańskiej. Ze względu na zablokowanie szlaku tureckiego w wyniku porozumienia Ankary z Berlinem, wzrośnie atrakcyjność migracji przez Libię, a więc także przez Maltę. Z informacji Il Giornale wynika, że porozumienie może zostać zakwestionowane przez ministerstwo spraw wewnętrznych Włoch, które ostrzega przed destabilizacją kraju przez rosnącą falę migrantów. W zamian proponuje przekazanie pomocy finansowej krajom Afryki Północnej.