EnergetykaGaz.Wszystko

Milic: Gazowy zwrot Serbii ku USA

Tankowiec LNG firmy Qatargas

Wizyta premiera Serbii Vučićia 2 – 4 czerwca b.r. odbyła się na osobiste zaproszenie wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena.

Program przewidywał rozmowę obu polityków w cztery oczy, a następnie wspólną konferencję prasową. Do rozmowy jednak nie doszło, w przeddzień wizyty zmarł na raka mózgu syn wiceprezydenta Bidena, uroczystości pogrzebowe odbyły się 3 i 4 czerwca w stanie Delaware, co uniemożliwiło jakikolwiek udział Bidena w wydarzeniach politycznych. Także w spotkaniu z Vučićiem. W pewnym stopniu spotkanie z wiceprezydentem miała zastąpić serbskiemu politykowi rozmowa w Białym Domu z doradcą prezydenta Obamy do spraw bezpieczeństwa narodowego, Suzan Rice. Zajmuje ona to samo stanowisko, co w pierwszej kadencji prezydenta George Busha, Condoleeza Rice. Jest prawą ręką prezydenta USA w polityce zagranicznej.

– Niestety, fatalny i smutny zbieg okoliczności, na który nie mieli wpływu ani premier Vučić, ani wiceprezydent USA Joe Biden, sprawił, że nie doszło do zapowiadanego ich spotkania. Ale doradca prezydenta Obamy do spraw bezpieczeństwa narodowego, Suzan Rice, nie była nagrodą pocieszenia dla premiera Serbii. Ona jest bardzo ważnym, doświadczonym politykiem i dyplomatą Stanów Zjednoczonych – ocenia szefowa  CEAS Jelena Milić.

Pytana w jakim kierunku będą się rozwijać relacje Serbii i USA po wizycie premiera Vučićia za Oceanem i jakie będą rezultaty tej wizyty, Jelena Milić odpowiada, że Waszyngton zapowiadając serię wizyt na wysokim szczeblu w Belgradzie wykazał wolę partnerstwa i pomocy. Teraz należy do serbskiego premiera, aby zapewnić dobre i przewidywalne warunki. Uważam, że w najbliższej przyszłości największa uwaga będzie skierowana na reformy gospodarcze i na inwestycje.

Na spotkaniach bardzo dużą uwagę poświęcono dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i rozwiązaniom, dzięki którym USA może zapewnić Serbii potrzebne dostawy tego surowca. Potwierdzony został zamiar Belgradu, aby zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu i realizować amerykańskie projekty gazowe.

Jelena Milić podkreśliła, że jej zdaniem ze strony serbskiej dla polityków USA najważniejsza była deklaracja o udziale w zwalczaniu terroryzmu Państwa Islamskiego.


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X