Moskwa: Decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadnie w październiku

13 września 2022, 11:30 Alert

Polska ma 30 dni na podjęcie decyzji o współpracy z USA przy budowie elektrowni jądrowej. Decyzja powinna zapaść w październiku, o czym poinformowała minister klimatu o środowiska.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zdjęcie: MKiS.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zdjęcie: MKiS.

30 dni na podjęcie decyzji ws. współpracy z USA

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że decyzja w sprawie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi przy budowie elektrowni jądrowej powinna zapaść w październiku bieżącego roku.

– Według umowy polsko-amerykańskiej, rząd ma 30 dni na analizę tego podsumowania współpracy i decyzję, co dalej ze współpracą polsko-amerykańską, jeżeli chodzi o atom – powiedziała minister Moskwa.

Na spotkaniu 12 września z ambasadorem USA Markiem Brzezińskim, minister Anna Moskwa otrzymała propozycję oferty na 6 wielkoskalowych reaktorów dla elektrowni jądrowej. Reaktory oparte są amerykańską technologię. Polski rząd ma także dwie inne propozycje.

– Ten raport to jest oferta, propozycja zaangażowania strony amerykańskiej zarówno w tej części technologicznej, jak i w tej części finansowej […]. Trochę inny dokument niż ten dokument koreański czy dokument francuski, bo takie też mamy. Żaden z nich nie jest wiążącą ofertą biznesową, natomiast każdy z nich będzie podlegał analizie – wyjaśniła minister klimatu i środowiska na antenie Polsat News.

Szefowa resortu zaznaczyła, że najbardziej możliwym scenariuszem jest rozpoczęcie budowy w 2026 roku, a w latach 2033-2035 powinny powstać już pierwsze bloki elektrowni.

ISBnews/Maria Andrzejewska

Polska otrzymała dokumenty z USA i może już wybrać jedną z trzech ofert atomowych