Gospodarka

Minister Finansów: musimy wykorzystać elastyczność zasad fiskalnych UE, by zwiększyć wydatki na obronę

Andrzej Domański fot. PAP/Kinga Majewska

Minister finansów Andrzej Domański powiedział we wtorek w Brukseli, że trzeba wykorzystać elastyczność zasad fiskalnych UE, by kraje członkowskie mogły wydawać więcej na obronę bez łamania europejskich reguł podatkowych.

Minister dodał, że konieczność uelastycznienia reguł wydatkowania była jedną z kwestii, którą polska prezydencja w Radzie UE podnosiła od samego początku. Jak dodał, zasady te muszą zostać bardzo precyzyjnie opisane:

– Tak, żeby kraje, które chcą wydawać więcej na obronę, a jest ich wiele, mogły to robić bez łamania zasad fiskalnych.

Jak powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po nieformalnym spotkaniu europejskich przywódców w Paryżu, że nikt nie miał wątpliwości, że potrzebne jest wzmocnienie działań, jeśli chodzi o obronę granicy wschodniej.

– Otrzymaliśmy bardzo ważne potwierdzenie, szczególnie dla nas bardzo ważne, że wydatki na obronę nie będą już traktowane jako nadmierne wydatki, a więc nie będziemy zagrożeni procedurą nadmiernego deficytu – dodał premier

Komisja Europejska zgadza się na większy deficyt

W piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że zaproponuje tzw. klauzulę ucieczki, która pozwala na poluzowanie zasad nakazujących państwom UE utrzymywanie deficytu budżetowego na poziomie poniżej 3 procent PKB. Taka klauzula uruchomiona została m.in. w trakcie pandemii Covid-19. Odstępstwo to pozwoli państwom UE wydawać na obronność bez konieczności wprowadzania cięć budżetowych w innych obszarach.

– Wiarygodność europejskich reguł fiskalnych jest absolutnie kluczowa i musimy działać w sposób, który jej nie podważy – skomentował w Brukseli Domański. Jak dodał, pogląd Polski na potrzebę zwiększenia wydatków na obronność w UE i stworzenia silnego europejskiego przemysłu obronnego popiera coraz więcej europejskich przywódców, co zresztą – zauważył – było wyraźnie widać podczas poniedziałkowego nadzwyczajnego spotkania szefów państw i rządów europejskich w Paryżu.

W nieformalnym spotkaniu zorganizowanym przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona wzięli udział szefowie rządów Polski, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Włoch oraz Wielkiej Brytanii, a także przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i sekretarz generalny NATO Mark Rutte.

We wtorek w Brukseli rozpoczęło się posiedzenie unijnych ministrów ds. finansów i gospodarki, któremu w imieniu polskiej prezydencji przewodniczy Domański.

Biznes Alert / PAP

Prezydent spotka się z wysłannikiem USA ds. Ukrainy i Rosji. Nie będzie pokoju bez udziału Ukraińców


Powiązane artykuły

Ardanowski

Ardanowski: Umowa z Ukrainą to zamach na rolnictwo europejskie

Były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ostrzega w rozmowie z Biznes Alert przed konsekwencjami negocjowanej umowy handlowej UE z Ukrainą...
Sąd. Źródło: freepik

Frankowicze górą. Jest wyrok w sprawie kredytów

Sąd Apelacyjny w Łodzi stwierdził nieważność ponad tysiąca umów frankowych. To pierwszy przypadek pozwu grupowego, rozpatrzonego na korzyść kredytobiorców po...
Logo Narodowego Banku Polskiego Fot. PAP/Albert Zawada

NBP publikuje raport o inflacji. Jak zmienią się ceny?

Narodowy Bank Polski ujawnił najnowszą projekcję inflacji na lata 2025–2027. Z prognoz wynika, że wzrost cen będzie stopniowo hamował, a...

Udostępnij:

Facebook X X X