Minister gospodarki Chorwacji: Firmy energetyczne zainwestują 2,5 mld dol. w adriatyckie złoża

5 stycznia 2015, 12:28 Energetyka
Ivan Vrodljak

Drugiego stycznia na zamkniętym posiedzeniu chorwackiego rządu zakończony został przetarg na koncesje poszukiwawczo-wydobywcze ropy i gazu na chorwackich wodach Adriatyku. Wydarzenie skomentował dla BiznesAlert.pl chorwacki minister gospodarki Ivan Vrdoljak.

– W grze o nasze koncesje było czterdzieści firm. Zakończyliśmy pierwszy etap wielkiej pracy, teraz kolej na negocjacje o kontraktach i ich podpisywanie. A termin mamy do 2 kwietnia. Potem rozpoczną się prace poszukiwawcze – powiedział minister Vrdoljak. Potwierdził też, że koncesje chorwackie otrzymało decyzją rządu w Zagrzebiu pięć koncernów, które teraz będą się przygotowywać do podpisania wspomnianych kontraktów. Są to Marathon Oil (USA), OMV (Austria), ENI (Włochy), Medoilgas (Wielka Brytania) oraz INA (Chorwacja/Węgry) – Realizacja poszukiwań, zgodnie .z kontraktami, będzie wymagać od inwestorów wkładu 2,5 mld dol., z czego ponad 60 proc. zasili naszą gospodarkę – podkreślił Vrdoljak i zaznaczył, że najwięcej, bo siedem koncesji otrzymało konsorcjum Marathon Oil i OMV z siedzibą w Houston.

– W obecnej niestabilnej  sytuacji geopolitycznej i przy niepewnych cenach globalnych ropy  nie udało się wiele przetargów na koncesje poszukiwawczo-wydobywcze węglowodorów. Tymczasem nam udało się zainteresować skutecznie kilka światowych koncernów, które od 2 kwietnia rozpoczną poszukiwania węglowodorów na Adriatyku. To dowodzie, że nasza oferta była atrakcyjna, zarówno jeśli chodzi o transparentną procedurę aukcji, jak i o perspektywy struktury geologicznej naszych złóż podmorskich. W drugiej połowie lutego br. – zapowiedział chorwacki minister gospodarki – zamykamy aukcję na lądowe koncesje poszukiwania ropy i gazu. Rząd Chorwacji spodziewa się,  że ta aukcja będzie równie atrakcyjna dla inwestorów, jak koncesje na Adriatyku – zakończył Vrdoljak.