Minister Macierewicz rozmawiał w Luksemburgu m.in. o zagrożeniach hybrydowych

20 kwietnia 2016, 13:45 Alert

(Ministerstwo Obrony Narodowej)
We wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w Luksemburgu, gdzie uczestniczył w spotkaniu szefów resortów obrony państw Unii Europejskiej, organizowanym w formule FAC.

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
W ramach kontaktów bilateralnych odbyły się spotkania szefa MON z ministrami obrony Rumunii i Bułgarii.

Przed południem odbyło się posiedzenie Rady Sterującej Europejskiej Agencji Obrony (European Defence Agency-EDA) poświęcone współpracy obronnej oraz omówieniu programów realizowanych pod auspicjami EDA. Następnie rozpoczęła się sesja robocza ministrów obrony Unii Europejskiej, podczas której omówione zostały m.in. najważniejsze zagadnienia dotyczące aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie. W spotkaniu uczestniczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Po zakończeniu sesji minister Antoni Macierewicz w trakcie spotkania z dziennikarzami powiedział, że dzisiejsza dyskusja dotyczyła m.in. zagrożeń hybrydowych. Jak podkreślił minister, trzeba pamiętać, że zagrożenia te są początkiem, wstępną fazą otwartej wojny (…) Najpierw jest propaganda mająca rozmiękczyć wolę obrony danego państwa, później mamy do czynienia z działaniami dywersyjnymi, w tym z terrorem, potem z “zielonymi ludzikami” i zagrożeniami hybrydowymi, a potem wkraczają dywizje pancerne  powiedział szef MON.Minister Antoni Macierewicz poinformował, że sekretarz generalny NATO zarysował projekt stanowiska, które ma zostać przyjęte na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie i także odnosi się do zagrożeń hybrydowych i wspólnych działań w obliczu tego rodzaju zagrożeń.