AlertEnergetyka

Minister Moskwa rozmawiała o Ukrainie z litewskim ministrem energii

Minister Anna Moskwa podczas wizyty w Wilnie. Fot. MKiŚ

Minister Anna Moskwa podczas wizyty w Wilnie. Fot. MKiŚ

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wraz z wiceministrem aktywów państwowych Maciejem Małeckim, 5 kwietnia 2022 roku w Wilnie, uczestniczyli w spotkaniu z ministrem energetyki Republiki Litewskiej Dainiusem Kreivysem.

Podczas spotkania omówiono szersze możliwości współpracy energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego w kontekście ataku Rosji na Ukrainę.

Polska i Litwa potępiają wojnę w Rosji i w obliczu zagrożeń geopolitycznych dokładają starań, rozumiejąc potrzebę konieczności podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych kroków, aby wzmocnić niezależność energetyczną naszych krajów i regionu. Przykładem takiej współpracy i budowania niezależności energetycznej od dostaw rosyjskich surowców jest połączenie gazowe Polska-Litwa (GIPL), które rozpocznie działalność w maju br.

Zdaniem ministra Dainiusa Kreivysa surowce energetyczne nie powinny być ani bronią, ani narzędziem szantażu w stosunkach międzynarodowych.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa z zadowoleniem odniosła się do decyzji Litwy o zaprzestaniu importu gazu z Rosji. W tym kontekście przedstawiła informację nt. podjętej przez rząd RP decyzji o zaprzestaniu dostaw surowców energetycznych z Rosji w najszybszym możliwym terminie, w tym nałożenia sankcji na import węgla z Rosji.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...

Udostępnij:

Facebook X X X