AlertŚrodowisko

Minister Moskwa spotkała się z ministrami energii krajów V4, Niemiec i Austrii

Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska

Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 8 lutego 2022 roku wzięła udział w spotkaniu ministrów V4, Austrii i Niemiec, odpowiedzialnych za energetykę. Odbyło się ono w Budapeszcie, w ramach trwającej węgierskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Na spotkanie złożyły się dwa panele, których tematami były wymiana opinii i doświadczeń dotyczących budowy europejskiego ekosystemu gospodarki wodorowej oraz kwestie związane z europejską siecią elektroenergetyczną.

– Stworzenie europejskiego ekosystemu gospodarki wodorowej jest dziś tylko kwestią czasu. Obecnie najważniejszy jest rozwój odnawialnych źródeł energii, które wspierają rozwój gospodarki wodorowej. Ekosystem powinien opierać się na europejskich technologiach. Dzięki temu zapewnimy kontynentowi nie tylko neutralność klimatyczną, ale również utrzymamy konkurencyjność gospodarki europejskiej i jej strategiczną suwerenność oraz bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała minister Anna Moskwa podczas panelu poświęconego wodorowi.

– Naszym priorytetem z jednej strony jest transformacja energetyczna, z drugiej zaś zapewnienie bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. Dekarbonizując gospodarki, musimy pamiętać o zapewnieniu obywatelom stabilnych źródeł energii – powiedziała minister klimatu i środowiska w drugiej części spotkania.

Na zakończenie odbyło się uroczyste podpisanie wspólnego stanowiska na temat transformacji energetycznej, bezpieczeństwa, wzmocnienia europejskiej sieci elektroenergetycznej i stworzenia europejskiego ekosystemu gospodarki wodorowej.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...
Komisja Europejska. Fot. Flickr

KE chce redukcji 90 procent emisji do 2040 roku. Polska: Nierealne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowego celu klimatycznego: redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku w stosunku do...

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...

Udostępnij:

Facebook X X X