EnergetykaGaz.

Minister Rozwoju Turcji: Chcemy zrealizować Turkish Stream

fot. Gazprom

Lütfi Elvan, minister rozwoju Republiki Turcji, przewodniczył delegacji, która 16 sierpnia złożyła wizytę w Warszawie. Turecki minister spotkał się z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz wziął udział w polsko – tureckim forum gospodarczym. Podkreślił on znaczenie relacji między Warszawą a Ankarą oraz podziękował za wsparcie europejskich aspiracji Turcji. Odniósł się on także do do kwestii energetycznych oraz projektu Turkish Stream – gazociągu, który ma przesyłać na Półwysep Anatolijski rosyjski gaz. 

-Przybyliśmy do Polski z delegacją posłów partii rządzącej jak i partii opozycyjnych. Podczas spotkania z wicepremierem Gowinem przedstawiłem przebieg wydarzeń w czasie tzw. zamachu stanu. Rozmawialiśmy także o tym, jak rozszerzyć współpracę między Polską a Turcją. Na spotkaniu z reprezentantami polskiego i tureckiego biznesu przekazałem informację jak wygląda obecnie sytuacja polityczna i ekonomiczna w Turcji  – mówił na konferencji prasowej Elvan.

– Wymiana gospodarcza między naszymi krajami sięga 6 mld dol. Jest jednak dużo możliwości w kwestii rozwoju i zwiększenia naszego potencjału. Jedną z ważnych kwestii jest odpowiedź na pytanie jak zdynamizować relacje polsko – tureckie. Chcemy, aby firmy z naszych krajów zaistniały na rynkach państw trzecich. Turcja to drugi po Chinach, gracz na rynku budowlanym. Wartość tureckich projektów sięga 1, 6 mld dol. Jest potencjał na ich wzrost – podkreślał turecki minister.

Elvan odniósł się także do kwestii energetycznych. – Chcemy zrealizować projekt gazociągu Turkish Stream. Współpracujemy w tym celu z Rosją. Mieliśmy kryzys w relacjach między naszymi krajami. Jednak dzięki spotkaniu prezydenta Turcji, Recepa Erdogana z Władimrem Putinem, stosunki między obydwoma krajami zostały unormowane – przypomniał Turek. – Obecnie ministerstwa energii Turcji i Rosji pozostają w tym względzie w stałych, wzajemnych kontaktach. Minister Elvan nie odpowiedział na pytanie na jakim etapie jest tworzenie grupy roboczych w sprawie Turkish Stream. Podkreślił, że jest to domena innego resortu. – Otworzyliśmy nowy obszar współpracy, co będzie miało pozytywny efekt także we wzajemnych sektorach gospodarki, zwłaszcza w turystyce czy rolnictwie. Chciałbym przy tym podkreślić, że Turcja jest częścią Europy. Razem z Polską jesteśmy członkami NATO. Europejskie aspiracje Turcji oraz wspólne członkostwo w ramach NATO to jest ten kierunek, który obraliśmy i będziemy ku niemu zmierzać – zaznaczył Elvan.

– Bezpieczeństwo energetyczne jest dla Turcji bardzo ważne. Chodzi przede wszystkim o dostęp do nośników energii. Wszystkie kraje starają się  zminimalizować ryzyko w kwestii dostaw surowców, dlatego też ważne jest przygotowanie różnych alternatyw. Państwa Europy mają swoje potrzeby, jednak pamiętajmy, że każde państwo powinno szukać najlepszych dla siebie rozwiązań, aby osiągnąć bezpieczeństwo -zakończył gość forum.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X