W Paryżu 30 września odbyło się spotkanie Ministerialnego Komitetu Polityki Ekologicznej (EPOC) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Uczestniczył w nim prof. Jan Szyszko, minister środowiska RP.
Głównym tematem spotkania Komitetu było zagadnienie „Środowisko i gospodarka w świecie po 2015 roku” (Environment and Economy in the Word after 2015). W związku z tym miniatrowie rozpatrywano przede wszystkim kwestie polityki klimatycznej a także efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych oraz wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym.
Podstawą debaty o polityce klimatycznej było Porozumienie Paryskie COP 21 i koniecznośc pilnej ratyfikacji tego dokumentu przez 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Dokument wymaga ratyfikacji przez parlamenty krajowe. Warunkiem wejścia w życie Porozumienia w skali świata jest potwierdzenie jego przyjęcia w drodze ratyfikacji przez przynajmniej 55 państw odpowiedzialnych za co najmniej 55 proc. światowej emisji gazów cieplarianych, w pierwszym rządzie CO2. Jest tu pewien problem, bo ratyfikowało dokument 61 państw, ale ich emisja łącznie wynosi 47,79 proc. czyli mniej niż postanowiono. Dlatego ratyfikacja Porozumienia przez państwa UE ma kluczowe znaczenie.
Państwa członkowskie Unii zdecydiwały się na przyjęcie Porozumienia w trybie mieszanym, tj. krajowo-grupowym. Dlatego potrzebna jest ratyfikacja wspólna w specjalnym, przyspieszonym trybie.
W trakcie spotkania w Paryżu prof. Jan Szyszko w sesji plenarnej „Zmiany klimatu: kluczowe wyzwania dla dalszego postępu” podkreślił potrzebę jak najszybszego wejścia w życie Porozumienia Paryskiego. Poinformował, że Polska jest w trakcie procesu ratyfikacji, projekt został skierowany do Sejmu. Polski minister zwrócił uwagę, na to, że realizacja Porozumienia Paryskiego, zobowiązując do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, powinna jednocześnie przyczyniać się do powstrzymania degradacji gleb, lasów, ograniczenia utraty bioróżnorodności, migracji ludności i głodu. W wystąpieniu podczas drugiego panelu: „Efektywność zasobowa i przechodzenie do gospodarki cyrkularnej” minister stwierdził, że gospodarka o obiegu zamkniętym to szansa dla rozwoju szczególnie terenów niezurbanizowanych i wiejskich.- „Działania oparte na idei gospodarki cyrkularnej mogą stanowić skuteczny impuls dla rozwoju na szczeblu lokalnym. Polska tworzy program pilotażowy dla wsparcia transformacji ku gospodarce cyrkularnej na terenach gmin” – poinformował minister Jan Szyszko.
W ramach przygotowań do posiedzenia Rady UE w sprawie ratyfikacji porozumienia minister Szyszko 26 września rozesłał do swych odpowiedników w państwach Unii list, w którym podtrzymał bez zastrzeżeń zamiar i wolę wypełnienia przez Polskę Porozumienia COP21. Nadmienił też, że Polska chętnie przystąpi do realizacji ostrzejszych zobowiązań zgłoszonych w Paryżu przez Unię Europejską, jednak „tylko na takich zasadach, które biorą pod uwagę specyfikę polskiej gospodarki”. Identyczne zastrzeżenia wypowiadała już w Paryżu premier Beata Szydło.
Polska wypełniła z dużą nadwyżką warunki protokołu z Kioto, redukując od 1988 r. emisję CO2 o 32 proc., choć była zobowiązana do redukcji o 6 proc. Minister Szyszko przedstawił, że obecnie dzięki wykorzystaniu przez nasz kraj potencjału lasów, redukcja CO2 wyniesie rocznie 32 mln ton, budownictwa w nowoczesnych technologiach z drewna – 2,5 mln ton, wykorzystania biomasy leśnej i rolniczej do produkcji energii w ramach OZE – 5 mln ton, elektrowni wodnych – 13,5 mln ton. Znaczący udział w redukcji CO2 będą mieć polskie zasoby geotermalne.
Teresa Wójcik