Minister Tchórzewski będzie przewodniczącym szczytu MAE w Paryżu

2 października 2019, 12:30 Alert

W Warszawie przebywa Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii. Ekonomista spotkał się z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, aby omówić szczegóły posiedzenia ministerialnego rady zarządzającej, które zostało zaplanowane na grudzień. Obradom ma przewodniczyć minister Tchórzewski.

Fatih Birol (L) i Krzysztof Tchórzewski (P) podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Energii / fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

– Jestem zadowolony, że od 10 lat Polska jest członkiem tej organizacji. Naszym zdaniem jest to najbardziej profesjonalna organizacja zajmującą się energetyką. Przyznanie mi przewodniczenia obradom w niemal 10 rocznicę przystąpienia Polski do MAE jest dla mnie niezwykłym, ale przyjemnym zaskoczeniem. Dziękuję przewodniczącemu MAE za poparcie mojej kandydatury – mówił szef resortu energii.

Tchórzewski zaznaczył, że jednym główny z tematów grudniowego posiedzenia będzie bezpieczna transformacja energetyczna. – Jesteśmy za transformacją, ale z zapewnieniem bezpiecznych dostaw energii i surowców energetycznych oraz z uwzględnieniem wszystkich paliw i technologii, aby odzwierciedlać specyfikę i możliwości państw członkowskich. Poświęcimy dużo uwagi bezpieczeństwu energetycznemu. Zmiany zachodzące na świecie rodzą nowe wzywania, takie jak rosnące zużycie surowców energetycznych – dodał.

Minister Tchórzewski podczas spotkania z szefem MAE poinformował o postępie transformacji sektora energetycznego w Polsce. – Poinformowałem szefa MAE, że Elektrownia Ostrołęka C jest ostatnim, nowym blokiem węglowym budowanym w Polsce. Poinformowałem przewodniczącego Birola o poważnych planach budowy atomu w Polsce, o dywersyfikacji dostaw ropy i gazu do Polski. O dążeniach do rozwoju elektromobilności, o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza oraz o olbrzymim programie gazyfikacji kraju, o planach rozwoju morskie. To sytuuje Polskę wśród krajów, które zasługują na uznanie jeżeli chodzi o podejście do transformacji – powiedział.

– Bardzo się cieszę, że minister Tchórzewski będzie przewodniczył obradom. Przypomnę, że został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego. Rząd polski podejmuje bardzo intensywne działania jeżeli chodzi o wdrożenie czystych technologii, takich jak fotowoltaika czy morskie farmy wiatrowe atom. Nie zapomina przy tym o zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Byłem pod wrażeniem procesu transformacji polskiej energetyki – mówił Fatih Birol, szef MAE.

Birol pochwalił również działania Polski na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. – Pozytywnie oceniam takie inwestycje jak Baltic Pipe – stwierdził.

Piotr Stępiński