Minister Wasiak odwiedziła teren budowy wiaduktu kolejowego na modernizowanej obecnie linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań

28 lipca 2015, 09:30 Drogi

Wizyta na terenie budowy mostu kolejowego nad ulicą Grabiszyńską we Wrocławiu, spotkania z władzami samorządowymi Kłodzka i Jawora – to główne punkty pobytu minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak w województwie dolnośląskim.

Szefowa resortu odwiedziła teren budowy wiaduktu kolejowego na modernizowanej obecnie linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań etap II (odcinek Wrocław – granica województwa dolnośląskiego). Stanowi ona międzynarodową magistralę transportową, biegnącą ze Szwecji (Malmö i Ystad) przez Świnoujście, Poznań, Wrocław, przejście graniczne w Chałupkach do Wiednia. Modernizowany obecnie 58-kilometrowy odcinek na terenie Dolnego Śląska jest częścią tej magistrali.

Dzięki tej inwestycji pociągi pasażerskie będą mogły jechać z maksymalną prędkością 160 km/godz., a towarowe do 120 km/godz. Zakończenie modernizacji linii kolejowej E59, której koszt wynosi ok. 973,5 mln zł, przewidziane jest na grudzień 2015 r.

Podczas pobytu w Kłodzku, minister Wasiak spotkała się z poseł Moniką Wielichowską, senatorem Stanisławem Jurcewiczem i samorządowcami, z którymi omówiła kwestie związane z przebudową drogi krajowej nr 8 na odcinku Kłodzko-Wrocław, która ma zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego. Poruszono również temat budowy obwodnicy Kłodzka.

W obecności szefowej resortu, przedstawiciele władz regionalnych i samorządowych podpisali z Robertem Radoniem, dyrektorem oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu deklarację dotyczącą możliwości współpracy w zakresie modernizacji drogi krajowej nr 8. Sygnatariuszami dokumentu są również obecni na spotkaniu parlamentarzyści.

W Jaworze, minister Maria Wasiak rozmawiała z władzami miasta na temat rewitalizacji miast związanych z górnictwem oraz możliwości finansowania rozbudowy drogi ekspresowej S3, która łączy wybrzeże Bałtyku z Adriatykiem.

“Planujemy finansowanie południowego odcinka S3 Bolków-Lubawka przy granicy z Czechami z instrumentu Łącząc Europę” – powiedziała minister Wasiak na briefingu prasowym wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną.

Dodała, że rozpoczęto już prace nad dokumentacją niezbędną do złożenia wniosku o dofinansowanie z CEF w drugim konkursie, który zostanie ogłoszony w listopadzie 2015. Wnioski będzie można składać do końca lutego 2016 r.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

We wtorek, 28 lipca, minister Maria Wasiak odwiedzi Zintegrowane Laboratorium NeoLek – Doświadczalnej Onkologii i Innowacyjnych Technologii, które powstało dzięki wsparciu ze środków Programu Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Jest to jedno z najbardziej nowoczesnych laboratoriów interdyscyplinarnych w Polsce, które prowadzi badania w dziedzinie onkologii doświadczalnej.

Następnie, szefowa resortu będzie gościła w laboratoriach Wrocławskiego Parku Technologicznego, który przy wsparciu funduszy z PO IG 2007-2013 realizuje projekt „Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław”. Dzięki niemu małe i średnie przedsiębiorstwa zyskają sprzyjające warunki dla prowadzenia oraz rozwoju konkurencyjnej rynkowo działalności gospodarczej.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju