AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Nowy zespół ma kontynuować wydzielenie aktywów węglowych z energetyki

Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE

Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE

Minister aktywów państwowych powołał zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych Skarbu Państwa. To dla nich być albo nie być, bo pozbawi je balastu i pozwoli inwestować w transformację energetyczną.

Poprzedni rząd planował utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która przejęłaby aktywa węglowe od spółek Skarbu Państwa: PGE, Enei, Energi i Taurona. Reforma pomimo długich dyskusji nie doszła do skutku, a ustawa w jej sprawie została zablokowana przez nową większość parlamentarną jesienią 2023 roku.

Nowa ekipa ma kontynuować reformę za pośrednictwem zespołu w resorcie aktywów państwowych powołanego zarządzeniem ministra z dziewiątego maja. Ten organ ma wspomagać ministra poprzez analizy i współpracę ze spółkami, tworząc rekomendacje działania. Weźmie w nim udział przedstawiciel ministerstwa przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiednie departamenty MAP.

Spółki Skarbu Państwa popierają reformę wydzielenia aktywów węglowych, sygnalizując problemy z pozyskaniem finansowania inwestycji w transformację energetyczną, na przykład Polska Grupa Energetyczna pragnąca budować morskie farmy wiatrowe. Powód to posiadanie aktywów węglowych w portfolio utrudniające uzyskanie pożyczek i ubezpieczeń.

NABE miała przejąć aktywa węglowe ze względu na bezpieczeństwo dostaw, aby gwarantować je z użyciem elektrowni nierentownych, ale niezbędnych, które funkcjonowałyby dzięki pomocy publicznej państwa. Poprzednia ekipa rozmawiała na ten temat z Komisją Europejską. Reforma w nowym wydaniu także może wymagać notyfikacji.

Wojciech Jakóbik

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X