Rz: Rozwój OZE w Polsce pod lupą NIK

21 marca 2018, 07:00 Alert

Najwyższa Izba Kontroli bada, czy w ostatnich latach w sposób wystarczający rozwijano u nas odnawialne źródła energii – czytamy w środowej „Rzeczpospolitej”.

fot. PGE

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, celem jest sprawdzenie, w jaki sposób wdrażamy unijne prawo dla odnawialnych źródeł energii i czy zdołamy wypełnić międzynarodowe zobowiązania w zakresie jej udziału w miksie energetycznym.

„To nie jest standardowa kontrola. Kierunek badaniu nadały alarmujące dane GUS o spadającej produkcji zielonej energii” – twierdzi rozmówca gazety znający temat. „Wnioski mogą być miażdżące dla resortu energii i spółek pod jego kontrolą” – dodaje.

Wspomniane dane dotyczące udziału OZE w finalnym, zużyciu dotyczyły 2016 r. GUS wskazał pierwszy w historii spadek produkcji prądu (do 11,3 proc.), co oznaczało cofnięcie się do poziomu sprzed 2013 roku – czytamy artykule.Jak pisze dziennik, fakt prowadzenia kontroli potwierdziła NIK informując, że ogólnopolskie badanie pn. „Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii” obejmuje nie tylko resort energii, ale też kilkanaście innych jednostek. Według informacji „Rz” raport z wynikami kontroli ma zostać opublikowany w przyszłym miesiącu.

Również Ministerstwo Energii przyznało, że kontrola w tej sprawie była prowadzona i zakończyła się w połowie grudnia ubiegłego roku obejmując lata 2015-2017. Jednocześnie resort poinformował, że nie otrzymał jeszcze wystąpienia pokontrolnego NIK.

Polska Agencja Prasowa