Polacy rozmawiają z Czechami o atomie

25 lipca 2018, 16:15 Alert
PENTAX Image
Elektrownia jądrowa

25 lipca 2018 r. w Pradze w siedzibie czeskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu odbyło się spotkanie dyrektora Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józefa Sobolewskiego z pełnomocnikiem rządu Republiki Czeskiej ds. energetyki jądrowej Janem Stullerem.

Polsko-czeska współpraca jądrowa

Spotkanie było poświęcone przygotowaniom do polsko-czeskich konsultacji ministerialnych dotyczących współpracy w sektorze jądrowym, które wstępnie zaplanowano na IV kwartał br. w Warszawie. Konsultacjom będzie towarzyszyło polsko-czeskie seminarium biznesowe dla firm z sektora przemysłu jądrowego. Ponadto celem spotkania była wymiana informacji o statusie realizowanych w obu krajach programów energetyki jądrowej.

Atom w miksie energetycznym Czech

Jedna trzecia energii elektrycznej w Czechach jest wytwarzana w elektrowniach jądrowych. W dwóch siłowniach w Dukovanach i Temelinie pracuje 6 reaktorów. Rząd czeski chce wybudować dwa nowe bloki o łącznej mocy 2500 MW zwiększając udział energii produkowanej z atomu w miksie energetycznym do poziomu 46-58 procent do 2040 roku.

Ministerstwo Energii