Ministerstwo Energii uspokaja: W tym roku blackoutu nie będzie

19 sierpnia 2016, 06:15 Alert
energia kabel pylon energetyka

Nie będzie powtórki z ubiegłego roku, kiedy wprowadzono ograniczenia w poborze prądu dla firm – uspokaja Ministerstwo Energii. Co więcej ryzyko blackoutu jest niewielkie także w kolejnych latach.

„Obecne temperatury otoczenia, poziomy i temperatury wód chłodzących nie wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów mocy z tytułu ubytków hydrologicznych w najbliższym okresie” – pisze resort energii w odpowiedzi na interpelację.

W ubiegłym roku PSE podjęło w sierpniu decyzję o wprowadzeniu ograniczeń w poborze energii elektrycznej. Ograniczenia dla dużych przedsiębiorstw trwały w okresie od 12 do 31 sierpnia 2015 roku.Ministerstwo Energii zapowiada jednak, że to się nie powinno powtórzyć.

„Biorąc pod uwagę prognozy zapotrzebowania na moc szczytową oraz wyżej wymienione podjęte działania przez OSP, istnieje małe prawdopodobieństwo, że w najbliższych latach wystąpią na terenie kraju ograniczenia w poborze mocy, związane z przeciążeniami sieci lub brakiem odpowiedniego wolumenu mocy w systemie” – pisze resort.

Dodaje, że w dłuższej perspektywie czasowej należy w Polsce wprowadzić stosowny mechanizm, który będzie stanowił dla sektora wytwórczego efekt zachęty do utrzymywania odpowiedniego wolumenu mocy sterowalnej w systemie, ponieważ obecne ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym nie stanowią sygnałów do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych.

Polska Agencja Prasowa