EnergetykaŚrodowisko

Domański: W transformacje energetyczną trzeba zaangażować inwestorów prywatnych

Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział przygotowanie instrumentów, które ułatwią finansowanie transformacji energetycznej i zaangażowanie w ten proces inwestorów prywatnych. W rozmowie z PAP dodał, że chce, by taka strategia dla rynku kapitałowego była dostępna na przełomie 2024/2025.

Domański w poniedziałek w rozmowie z PAP ocenił, że nakłady związane z transformacją energetyczną są “tak potężne”, że “jest oczywiste”, iż będą wymagały także “mobilizacji kapitału prywatnego, prywatnych inwestorów”.

– Będziemy starali się stworzyć takie instrumenty finansowe, dzięki którym będzie to łatwiejsze – zaznaczył Domański.

Pytany przez PAP, jakie to będą rozwiązania dodał:

– Pracujemy nad całą taką strategią dla rynku kapitałowego. Chciałbym, żeby ona była w tym roku, początek przyszłego roku dostępna m.in. w związku z transformacją energetyczną.

Przyznał też, że jego resort pracuje również nad nowymi rozwiązaniami, które stworzą obywatelom nowe możliwości inwestowania i będą zachętą do inwestowania.

Koszt inwestycji w transformację, tj. przejście gospodarki na czystą, odnawialną energię do 2040 roku w Polityce Energetycznej Państwa oceniono na blisko 1,6 biliona złotych dla całej gospodarki i do 890 miliardów złotych dla elektroenergetyki.

Z szacunków przedstawionych w czerwcu bieżącego roku przez Związek Banków Polski wynika natomiast, że w perspektywie najbliższych pięciu lat koszt modernizacji energetycznej Polski wyniesie około 850 miliardów złotych.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Odejście od energii z węgla nie oznacza rezygnacji z niego. Może posłużyć do wytworzenia ropy


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X