Ministerstwo Gospodarki: Uwolnienie eksportu surowców z USA to priorytet w TTIP

20 kwietnia 2015, 09:55 Energetyka

O stanie negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego informuje nasz portal rzecznik Ministerstwa Gospodarki.

– Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie ceny energii, w tym gazu są kilkukrotnie wyższe w UE niż w USA. Jest to wynik głownie rewolucji łupkowej w USA, ale także utrzymywanych przez USA restrykcji w eksporcie gazu, które nie pozwalają na rynkowe zbliżenie się poziomu cen. Eliminacja tych barier doprowadzi, jeśli nie wyrównania, to do zbliżenia poziomów cen energii po obu stronach Atlantyku. Wpłynie to na poziom konkurencyjności przemysłów w UE , w tym w Polsce i w USA, zwłaszcza przemysłów energochłonnych jak przemysł chemiczny, gdzie amerykańskie firmy maja obecnie przewagę wynikająca z niższych kosztów produkcji – mówi Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzecznik Ministerstwa.

– Zdajemy sobie sprawę, że wyrównanie cen energii nie nastąpi z dnia na dzień, lecz będzie to dłuższy proces. Dlatego postulujemy, w kontekście liberalizacji ceł długie okresy przejściowe dla sektorów wrażliwych, w tym dla energochłonnego sektora chemicznego. Należy jednak pamiętać, że cła na import chemikaliów, np. nawozów do UE z USA wynoszą obecnie jedynie 6,5%, co przy różnicach w cenie głównego składnika kosztów jakim jest energia na poziomie 300% wskazuje na priorytetowy charakter uwolnienia eksportu energii w kontekście sytuacji przemysłu chemicznego i TTIP – ocenia.

– Rząd stara się wpływać, aby finalny kształt TTIP odzwierciedlał nasze interesy poprzez kontakty z negocjatorami z Komisji Europejskiej, posłami do Parlamentu Europejskiego, innymi Państwami członkowskimi UE a także ze stroną amerykańską. We właściwych negocjacjach reprezentuje nas Komisja Europejska i ona jest głównym adresatem naszych postulatów – kończy rozmówczyni BiznesAlert.pl.