Jak przygotować miasta polskie na zmiany klimatu? Resort zapowiada warsztaty i dofinansowanie

4 marca 2020, 12:30 Alert

Ministerstwo klimatu inauguruje cykl debat i warsztatów na temat adaptacji polskich miast do zmian klimatu. Planuje uruchomienie środków finansowych na konkursy dla miast w ramach agendy miejskiej.

Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Miasta muszą być przygotowane do zmian klimatu

– Obecnie 50 procent populacji na świecie mieszka w miastach, a według szacunków będzie to już 75 procent populacji do 2050 roku – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji pt. ”W kierunku przyjaznych i neutralnych klimatycznie miast” poświęconej agendzie miejskiej. – Trzeba działać, aby nie dopuścić do przegrzewania miast, smogu czy miejskich powodzi. Pytania, które się pojawią, to w jaki sposób skonstruować rozwiązania w obliczu neutralności klimatycznej – dodał.

Wypracowanie wizji miasta przyjaznego i neutralnego klimatycznie ma nastąpić w toku 16 warsztatów, które odbędą się w marcu i kwietniu.

Czym jest agenda miejska ministerstwa klimatu?

Cztery elementy agendy miejskiej to docenienie dobrych praktyk,uruchomienie dodatkowych narzędzi wsparcia,uproszczenie przepisów i funkcjonujących programów,wypracowanie nowych rozwiązań.

Pierwszy element agendy miejskiej to zdaniem ministra dobre praktyki. – Chcemy uruchomić narzędzia dla miast, jako powiernik legislacji, chcemy inspirować kierunki zmian, dzięki czemu miasta będą przyjazne do życia. Chcemy wdrażać te rozwiązania pod kątem neutralności klimatycznej i nowej perspektywy finansowej UE – ogłosił Kurtyka. Chodzi o konkurs na rozwiązania na rzecz budowy gospodarki o obiegu zamkniętym, poprawy jakości powietrza, tworzenia terenów zielonych czy ścieżek rowerowych w miastach. Zbieranie dobrych praktyk potrwa do września.

Drugi element to finansowanie. – Chcemy wyjść w stronę najlepszych projektów – powiedział minister. Resort chce opracować konkurs dla szkół oraz inwestycji miejskich dostosowanych do zmian klimatu. Nabór ma ruszyć w czerwcu, a wyniki będą znane w październiku. Finansowanie będzie pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w przypadku inwestycji miejskich w ramach ośmiu naborów przeprowadzonych w najbliższych miesiącach.

Trzeci element agendy to zmiany w programie Czyste Powietrze. – Chcemy znacznie uprościć program. Chcemy, aby był on odbiurokratyzowany, chcemy zmniejszyć czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku z 90 do 30 dni. Będzie dostęp elektroniczny, mniej formalności – poinformował minister Kurtyka. Podkreślił, że przekształcenie sektora transportu ma uwzględniać wprowadzenie szeregu taryf wspierających rozwój elektromobilności, m.in. instalację ładowarek samochodów elektrycznych w budynkach, a także powstawanie stref czystego transportu.

Plany adaptacyjne

Ministerstwo Klimatu, a wcześniej Ministerstwo Środowiska, od kilku lat podejmuje intensywne działania na rzecz wsparcia ekologicznej i proklimatycznej transformacji miast, czego przykładem jest  projekt „Miejskie Plany Adaptacji”. W jego ramach którego 44 największe miasta w Polsce otrzymały diagnozę zagrożeń klimatycznych, w tym ocenę wrażliwości i podatności miast na negatywne konsekwencje zmian klimatu. Finalnym produktem projektu są pakiety działań adaptacyjnych dla każdego z miast.

Wspieramy nie tylko dobre planowanie na poziomie lokalnym, ale również zapewniamy konkretne instrumenty finansowe wspierające politykę miejską. W ostatnich latach miasta otrzymały kilkaset milionów złotych na realizację projektów na zagospodarowanie wód opadowych i rozwój zieleni miejskiej ze środków krajowych i unijnych, które odpowiednio zaprogramowaliśmy. Efektem tego są konkretne przedsięwzięcia zrealizowane w miastach, które poprawiają bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców, szczególnie w zakresie zagospodarowania wód opadowych – zaznaczył minister Kurtyka.

Agenda Miejska Ministra Klimatu ma na celu poszerzenie działań, które były dotychczas prowadzone oraz zintegrowanie i odpowiednie dostosowanie narzędzi tak, aby zwiększyć ich skuteczność i efektywność. -Kluczowym celem, jaki sobie stawiamy w ramach Agendy Miejskiej jest poprawa jakości życia mieszkańców. Wiemy, że ten cel zostanie osiągnięty tylko wtedy, kiedy plan działania wypracowany zostanie wspólnie z kluczowymi podmiotami kształtującymi politykę miejską – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.

Organizujemy serię warsztatów miejskich – we wszystkich 16 miastach wojewódzkich. Dziś pierwsze warsztaty w Warszawie, kolejne odbędą się w marcu i kwietniu. Bardzo ważny jest dla nas Państwa aktywny udział w dzisiejszych i kolejnych warsztatach. Cieszę się, że nasze zaproszenie spotkało się z tak dużym zainteresowaniem” – dodał.

Terminy warsztatów:
  • 4 marca, Warszawa,
  • 10 marca, Białystok,
  • 12 marca, Łódź,
  • 17 marca, Gdańsk,
  • 18 marca, Bydgoszcz,
  • 25 marca, Poznań,
  • 26 marca, Gorzów Wlkp.,
  • 27 marca, Szczecin,
  • 1 kwietnia, Kraków,
  • 2 kwietnia, Rzeszów,
  • 7 kwietnia, Wrocław,
  • 16 kwietnia, Kielce,
  • 21 kwietnia, Opole,
  • 22 kwietnia, Katowice,
  • 27 kwietnia, Lublin,
  • 29 kwietnia, Olsztyn.

Bartłomiej Sawicki/Ministerstwo Klimatu