AlertOpinieŚrodowisko

MKiŚ: Wiele wskazuje na to, że przyczyną śnięcia ryb na Odrze były złote algi

Martwa ryba. Fot. Freepik.

Martwa ryba. Fot. Freepik.

– Wiele wskazuje na to, że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy nasza hipoteza się potwierdza – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

MKiŚ wskazało kolejne hipotezy śnięcia ryb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ponownie przedstawiło hipotezy przyczyn śnięcia ryb w Odrze. – Do tej pory przeprowadzono ponad 20 tys. badań przez Centralne Laboratorium Badawcze. Próbki wody są pobierane w 37 punktach. Także Państwowy Instytut Weterynaryjny wykonuje wyniki badań śniętych ryb – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska podczas spotkania podsumowującego podjęte prace 31 sierpnia.

Małgorzata Golińska poinformowała, że wykonane zdjęcia satelitarne wskazują na to, że w miejscach śnięcia ryb nastąpił zakwit wody. – Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy nasza hipoteza się potwierdza – zaznacza wiceminister.

Przedstawicielka resortu przedstawiła prace zespołu eksperckiego, który bada sytuację od połowy sierpnia. – Od 16 sierpnia pracuje zespół ekspercki badający przyczyny katastrofy ekologicznej, powołany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. To zespół naukowców, który pracuje nad multidyscyplinarnym raportem eksperckim będącym nie tylko wyjaśnieniem obecnej sytuacji, ale też dokumentem pozwalającym zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości – poinformowała.

– Do tej pory przeprowadzono ponad 20 tysięcy badań przez Centralne Laboratorium Badawcze. Próbki wody są pobierane w 37 punktach – wyjaśniła Golińska. – Otrzymaliśmy także wyniki badań z laboratorium Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to badania toksyn w glonach. Są one tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy na Uniwersytecie Gdańskim – powiedziała wiceminister odnosząc się do prowadzonych badań w zagranicznych laboratoriach.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Maria Andrzejewska 

J. Perzyński: Rzeka Jangcy wysycha na życzenie Pekinu


Powiązane artykuły

Felicity Ace. Źródło: wikimedia

Sąd zdecyduje, kto odpowiada za tysiące Volkswagenów na dnie oceanu

W dniu 2 lipca 2025 roku rozpoczęła się rozprawa przed Sądem Krajowym w Brunszwiku dotycząca konsekwencji finansowych awarii frachtowca „Felicity Ace”...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...
Komisja Europejska. Fot. Flickr

KE chce redukcji 90 procent emisji do 2040 roku. Polska: Nierealne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowego celu klimatycznego: redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku w stosunku do...

Udostępnij:

Facebook X X X