EnergetykaWszystko

Ministerstwo Środowiska: Polsko-emirackie rozmowy o ochronie powietrza

Ochrona powietrza to główny temat spotkania ministra środowiska Macieja Grabowskiego z delegacją Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pod przewodnictwem Rashida Bin Fahada – ministra środowiska i wody, które odbyło się 11 września w Ministerstwie Środowiska.

Podczas spotkania zostały przedstawione polskie rozwiązania instytucjonalne i technologiczne w zakresie ochrony powietrza przy produkcji energii z węgla kamiennego, w tym zasady monitoringu i organiczenia szkodliwych emisji. Ponadto w czasie rozmów podkreślono znaczący postęp w walce z zanieczyszczeniami w okresie transformacji polskiej gospodarki.

Minister Grabowski powiedział: Od 1988 roku występuje spadkowy trend emisji głównych zanieczyszczeń powietrza, pochodzących z sektora przemysłowego, w tym energetyki. Wielkość emisji pyłu została zredukowana o ponad 80%, w stosunku do 1988 roku, dwutlenku siarki o około 70%, a tlenków azotu o ponad 40%.

Polsko-emirackie spotkanie otworzyło możliwość rozwoju współpracy między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w dziedzinie zielonych technologii związnych z ochroną powietrza, w których Polska jest jednym z ważnych graczy w Unii Europejskiej.

Delegacja emiracka w czasie wizyty w Polsce odwiedziła też elektrownię Kozienice i elektrociepłownię Siekierki oraz zapoznała się z instalacją demonstracyjną w Instytucie Energetyki na Siekierkach, zrealizowaną w ramach zadania badawczego Programu Zaawansowanych Technologii Pozyskiwania Energii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

1efe661b410fe15a9d0356dcb5e612e9

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) są największym partnerem gospodarczym i handlowym Polski w świecie arabskim. W 2014 r. dwustronne obroty handlowe przekroczyły wartość 1,3 mld dolarów. W I półroczu 2015 r. osiągnęły poziom 572 mln dolarów. W kwietniu 2015 r. odbyło się II posiedzenie polsko-emirackiej Komisji Wspólnej ds. Współpracy Gospodarczej z udziałem ponad 30 polskich przedsiębiorstw. ZEA posiadają ok. 10% światowych zasobów ropy naftowej oraz piąte pod względem wielkości zasoby gazu.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

 


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X