Resort klimatu rozważa stworzenie osobnej strategii dla SMR-ów

25 stycznia 2024, 08:15 Alert

24 stycznia wiceminister klimatu Miłosz Motyka w trakcie obrad komisji poinformował, że resort klimatu rozważy stworzenie oddzielnej strategii rozwoju reaktorów modułowych (SMR), zamiast aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Małe reaktory modułowe są postrzegane jako wielka szansa dla energetyki jądrowej, gdyż pojedynczy koszt jednostki wynosi ok. 1,5 mld euro. Ponadto SMR-y buduje się szybciej i nie wymagają aż tylu pozwoleń jak w przypadku wielkoskalowej elektrowni. W Polsce małe reaktory modułowe chcą wdrażać takie podmioty jak Orlen, KGHM i Grupa Azoty. Pierwszy z nich ma zacząć działać już w 2029 roku.

Jak zaznaczył Motyka na posiedzeniu komisji, że w ministerstwie trwają obecnie rozważania, czy pod kątem rozwoju SMR zmienić PPEJ, czy też oprzeć się na wzorze czeskim i stworzyć oddzielną strategię dla tego typu reaktorów. -Na razie niczego nie przesądzamy, oba scenariusze są równie prawdopodobne – powiedział wiceminister.

Dodał, że w ministerstwie klimatu trwa audyt związanych z energetyką jądrową decyzji poprzedniego rządu. Jak zaznaczył, obecnie nie będzie przesądzał ani o wynikach, ani o tym jakie będą efekty tego audytu.

Motyka poinformował również, że ministerstwo prowadzi dialog z Komisją Europejską w kwestii finansowania rządowego projektu budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zaznaczył, że na poziomie rządu nie ma dyskusji, ani tym bardziej decyzji o zmianie lokalizacji projektu na Pomorzu w gminie Choczewo.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Jacek Perzyński

2025 będzie rokiem atomu, głównie pochodzącego z Azji