AlertEnergetykaOZEŚrodowisko

Polska zabiega o obniżkę kosztów magazynów energii na rozmowach w Paryżu

Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministrowie ds. energii z całego świata w dniach 13-14 lutego spotkali się w Paryżu na konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Polskę reprezentowali wiceministrowie klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz Krzysztof Bolesta, którzy określili magazyny energii jako warunek konieczny całej transformacji.

Spotkanie ministerialne odbywa się w kluczowym momencie dla rynków energii i transformacji sektora energii na całym świecie. Dyskutowane kwestie obejmowały m.in. zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego związane z inwazją Rosji na Ukrainę, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie i poza nim oraz tegoroczną konferencję klimatyczną COP28.

W wydarzeniu, będącym jednocześnie okazją do uczczenia 50. rocznicy założenia MAE, uczestniczą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry, a także ministrowie z 31 krajów członkowskich MAE oraz z krajów partnerskich na całym świecie, w tym z Kolumbii, Kostaryki, Egiptu, Kenii, Senegalu, Singapuru i Ukrainy. W spotkaniach udział brali ponadto przedstawiciele firm energetycznych oraz liderzy sektora finansów i społeczeństwa obywatelskiego.

W pierwszym dniu debat ministrowie ds. energii rozmawiali m.in. na temat dotychczasowej współpracy państw w zakresie transformacji energetycznej. Należy wspomnieć, że w 2019 roku Francja i Niemcy ogłosiły wielomiliardowy plan, mający na celu opracowanie akumulatorów nowej generacji do pojazdów elektrycznych. Celem projektu jest przełamanie kontroli, jaką azjatyccy producenci mają nad kluczowym elementem dla europejskich producentów samochodów w miarę odchodzenia od silników spalinowych. W tym samym roku Polska wyraziła chęć dołączenia do francusko-niemieckiego konsorcjum .

Magazyny energii uchodzą za Święty Graal energtyki, gdyż w czasie braku słońca lub wiatru są w stanie akumulować energię do gospodarstw domowych. Niestety obecnie technologia jest zbyt droga a magazyny zbyt małe, aby zasilić wielomilionowe miasta.

– Obniżenie kosztów magazynowania energii jest najważniejszym krokiem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pomoże nam to zwiększyć integrację odnawialnych źródeł energii z systemami energetycznymi – mówił wiceminister Miłosz Motyka w trakcie debaty dotyczącej dotychczasowej współpracy państw członkowskich MAE. – Innowacyjne technologie wymagają zarówno cierpliwego, jak i długoterminowego finansowania. Władze powinny dać inwestorom jasny sygnał — jeśli technologia ta spełnia wymagania i przyczynia się do realizacji celów klimatycznych, otrzyma wsparcie – dodał.

W ramach jubileuszowego spotkania członków MAE odbył się dialog ministerialny zatytułowany „Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez transformację energetyczną”. Wydarzenie odbyło się pod przewodnictwem polskiej delegacji. W rozmowie prócz wiceministra Krzysztofa Bolesty uczestniczyli także przedstawiciele Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kenii, Indii i Monako.

– Transformacja energetyczna jest procesem nieodwracalnym. Potrzebujemy tej zmiany, aby nie dopuścić do dalszego wzrostu średniej temperatury na ziemi. Odstępując od paliw kopalnych chcemy też poprawić bezpieczeństwo energetyczne – mówił w trakcie debaty wiceminister Krzysztof Bolesta. – Społeczeństwa muszą widzieć pozytywne efekty tych zmian na szczeblu lokalnym. Muszą je odczuwać – oddychając czystszym powietrzem, korzystając z dostępnej cenowo czystej energii, odczuwając lepszą jakość życia – podkreślił.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Jacek Perzyński

Resort klimatu zapowiada skuteczniejszą walkę z plastikiem


Powiązane artykuły

Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X