Polska firma chce wytwarzać szyby produkujące energię elektryczną. Poszukuje kapitału

22 lipca 2020, 12:15 Alert

ML System, dostawca rozwiązań w dziedzinie fotowoltaiki, chce rozwijać technologię kropek kwantowych szkła fotowoltaicznego, dedykowanych obiektom architektonicznym i sektorowi automotive. Spółka chce przeznaczyć 216 mln zł na inwestycje, więc potrzebna jest emisja akcji. Firma chce produkować szybę zespoloną, generująca energię elektryczną.

Siedziba firmy ML System. Fot. ML System
Siedziba firmy ML System. Fot. ML System

Szkło fotowoltaiczne

Strategia spółki na lata 2020–2024 opiera się na trzech założeniach, w tym na uruchomieniu seryjnej produkcji innowacyjnych w skali światowej fotowoltaicznych szyb z powłokami kwantowymi: Quantum Glass, 2D Glass, Active Glass czy dalszych pracach B+R, ukierunkowanych na komercjalizację innowacyjnych w skali światowej produktów: w obszarze szkła fotowoltaicznego, w ramach projektów wdrożenia do produkcji szyb samochodowych QDrive, struktur niskowymiarowych, linii Smart Glass.

Spółka planuje przeznaczyć na inwestycje do 216 mln zł w latach 2020–2024, z czego do 147 mln zł na rozwój projektu Active Glass, 26 mln zł na rozwój projektu 2D Glass, 18 mln zł na dokończenie projektu Quantum Glass oraz 25 mln zł na infrastrukturę magazynowo-logistyczną. Powyższe wydatki nie obejmują planowanych projektów B+R.

Active Glass potrzebuje kapitału

ML System przewiduje, że wydatki inwestycyjne zostaną pokryte ze środków własnych, otrzymanych i planowanych grantów oraz za pomocą kredytów bankowych i instrumentów dłużnych, w tym umów leasingowych. Spółka zamierza wyemitować do 1,5 mln akcji, stanowiących do 21 procent w podwyższonym kapitale zakładowym, w dwóch etapach. ML System oczekuje, że kapitał pozyskany z emisji akcji zostanie przeznaczony głównie na finansowanie projektu Active Glass.

Dwuetapowy tryb transakcji wynika głównie z konieczności zabezpieczenia środków własnych planowanej inwestycji Active Glass już na etapie aplikowania o dotację w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W pierwszej połowie 2021 roku ML System planuje wdrożyć do masowej produkcji Quantum Glass – transparentną szybę zespoloną, generująca energię elektryczną, powstałą dzięki inwestycji o wartości 45 mln zł, będącej głównym celem IPO spółki, zrealizowanego w 2018 roku. Zgodnie z założeniami firmy, osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych, szacowanych na poziomie do pięciu tysięcy metrów kwadratowych miesięcznie, jest planowane na koniec 2021 roku.

ML System/Bartłomiej Sawicki

Sęk: Polski rynek fotowoltaiczny nadrabia zaległości (ROZMOWA)