EnergetykaOZE

Budżet programu Mój Prąd zwiększony o 600 milionów złotych

Posiedzenie rządu. Paulina Hennig-Kloska Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Budżet szóstej edycji programu Mój Prąd został zwiększony o dodatkowe 600 milionów złotych do 1,85 miliarda złotych – poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska. Pierwotnie budżet tej edycji programu wynosił 400 mln zł. Z programu można otrzymać wsparcie zakupu paneli fotowoltaicznych i magazynów energii.

– Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zwiększyło budżet szóstej edycji programu Mój Prąd o dodatkowe 600 milionów złotych, do 1,85 miliarda złotych – podał resort w komunikacie.

Dodał, że nabór wniosków w programie Mój Prąd 6.0 będzie prowadzony do 29 sierpnia 2025 roku lub do wyczerpania środków. Początkowo termin składania wniosków wyznaczono do 20 grudnia 2024 roku, potem został wydłużony do 6 marca 2025 roku. Początkowo na tę edycję programu przeznaczono 400 milionów złotych, potem budżet został zwiększony do 1,25 miliarda złotych.

Priorytet programu

Cytowana w komunikacie minister klimatu Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że Mój Prąd jest jednym z najważniejszych programów zmniejszających emisje dwutlenku węgla i wysokość rachunków Polaków, stąd m.in. decyzja o zwiększeniu budżetu programu i wydłużeniu naboru wniosków.

– Dzięki objęciu programem magazynów energii i ciepła zwiększyliśmy efektywność nowych przydomowych instalacji PV i zmniejszamy opłaty za energię polskich rodzin – podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Ministerstwo poinformowało, że do 3 marca br. w programie wpłynęło niemal 83 tys. wniosków na 1,15 miliarda złotych. Dodano, że ponad 41 tysięcy wniosków na 585 milionów złotych, dotyczy również dofinansowania magazynów energii elektrycznej, a ponad 13 tysięcy o wartości 61 milionów złotych – magazynów ciepła.

Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby i mają zawartą umowę kompleksową – umowę sprzedaży na wprowadzenie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Dofinansowanie przyznawane jest w formie dotacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Dofinansowanie można otrzymać do instalacji paneli PV lub mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii lub magazynem ciepła. Wsparcie przeznaczone jest dla prosumentów (jednoczesnych producentów i konsumentów prądu), którzy ponieśli wydatki na swoje instalacje fotowoltaiczne po 1 stycznia 2021 roku.

Warunki przystąpienia do programu

Aby móc skorzystać z najnowszej edycji Mojego Prądu, prosument musi być rozliczany w systemie net-billing. W przypadku instalacji PV zgłoszonych do przyłączenia do sieci od 1 sierpnia 2024 roku, aby otrzymać dotację, trzeba zainwestować również w magazyn energii lub magazyn ciepła.

W ramach szóstej edycji programu dofinansowanie do mikroinstalacji PV w przypadku inwestycji także w magazyn energii lub/i magazyn ciepła wynosi do 7 tysięcy złotych, a bez niego – do 6 tysięcy złotych Do magazynu energii cieplnej o minimalnej pojemności 20 dm sześciennych prosumenci mogą uzyskać do 5 tysięcy złotych dofinasowania, a do magazynu energii elektrycznej o minimalnej pojemności 2 kWh – do 16tysięcy złotych.

W dotychczasowych sześciu odsłonach Mojego Prądu NFOŚiGW wypłacił ponad 3 miliardy złotych dotacji na realizację ponad 560 tysięcy inwestycji. Program finansowany jest z unijnego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

Na początku lutego br. prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak informowała PAP, że trwają rozmowy na temat wydłużenia naboru wniosków w Moim Prądzie 6.0 i zwiększenia budżetu programu.

Biznes Alert / PAP

Prezes NFOŚiGW: trwają rozmowy na temat zwiększenia budżetu Mojego Prądu


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X